banner39

Ladin'in Mağaraları Müze Oluyor

Afganlı yetkililer, Ladin'in mağaraları, Ruslardan kalan hurdaya dönmüş tank ve uçakları turistik amaç için kullanmak arzusunda.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ladin'in Mağaraları Müze Oluyor

Afganlı otoriteler Usame Bin Ladin’in Tora Bora dağlarında yerleştiği bilinen sığınaklardan turistik mekanlara çevrilmeleri amacıyla restore ederek istifade etmekte kararlı. Bazı yetkililer Bin Ladin’in sığındığı mağaraların, kullanılmaz haldeki Rus tanklarının ve düşmüş savaş uçaklarının turistik mekanlar olabileceği düşüncesinde.

İngiliz The Daily Telgraf gazetesinin düşünceyi hayata geçirmekten sorumlu Husamettin Hemra’dan aktardığı haberinde projeye Pakistan’dan gelip hurdaya dönmüş askeri araçları yedek parça olarak satın almak isteyen hursa tüccarlarının karşı çıktığı belirtildi. Husamettin Hemra gazeteye yaptığı açıklamada ‘ bizler topları, tankları, savaş uçaklarını ve helikopterleri muhafaza etmek istiyoruz ancak Pakistanlılar planlarımızı suya düşürüyor’ yollu ifadelere yer veriyor. Niyetlerinin Tora Bora dağlarındaki mağaralarda turistik mekanlar inşa etmek olduğunu belirten Husamettin çok sayıda Amerikalının oralara gitmek arzusunda olduğunu kaydediyor.

Husamettin Hemra ayrıca mücahitlerin seksenli yıllarda normalin üstünde mağara siteleri inşa ettiklerine ve Ladin’in kendisinin doksanlı yıllarda özel tünelini genişlettiğine işaret ederek askeri araçların gizlenmesi ve yerleştirilmesi için bölgede oldukça geniş ve uzun tüneller, yerleşim birimleri olduğunu belirtiyor.

Öte yandan Afgan hükümetinden finansman sağlanmasının zorluğuna dikkat çekilen haberde bir Afgan yetkilisinin ağzından özel sektörde faaliyet gösteren üç Japon iş adamının mevki ziyaretlerinde bulunmdukları ve özellikle de Celalabad yakınlarındaki Beyaz dağdaki mevkileri gördükleri belirtildi

Hatırlanacağı üzere Amerikan güçleri bölgeyi bomba yağmuruna tutmuş ancak Ladin kurtulmuştu ve Ladin’in halen Pakistan-Afganistan sınır bölgesinde bulunduğu düşünülüyor. Afgan Turizm bakanlığındaki yetkililer Afganistan’ın tarihi eserler ve turistik mekanlar açısından çok zengin olduğuna işaret ederek savaş sebebiyle bir çoğunun yıkıldığını belirtiyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?