banner39

Lagendijk: Başörtüsü serbest olmalı

Joost Lagendijk, İstanbul Fatih'te "Sulukule" olarak bilinen ve yenileme alanı ilân edilen bölgede incelemelerde bulundu.

Arşiv 09.02.2008, 15:04 09.02.2008, 18:19
Lagendijk: Başörtüsü serbest olmalı

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, "Anayasa değişikliğinin aceleye getirilmemesi gerektiğini" söyledi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Fatih'te Sulukule olarak bilinen ve yenileme alanı ilan edilen bölgede incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Lagendijk, başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılmasını içeren anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, "üniversitelerde başörtüsünün serbest olmasını, yasağın kalkmasını her zaman desteklediğini" belirterek, bu konuda Anayasa değişikliklerinin içeriği konusunda bir sorunu olmadığını söyledi. Lagendijk, sözlerine şöyle devam etti:

"Ama Anayasa değişikliklerinin, yapılış ve tartışılış biçimi, aceleye getirilmiş olması ve bu konudaki korku ve hassasiyetlerin göz önünde bulundurulmaması, aslında çok üzücü bir süreç. Bunun, hükümet açısından sorunlar yaratacağını düşünüyorum. Çünkü bu konuda ciddi bir tartışma var ve siz bunu yakından izliyorsunuz, altını çizmeme gerek yok. Benim bu konudaki en büyük kaygım, meselenin, bütün enerjinin, sadece başörtüsü meselesine endekslenmiş olması ve 301 gibi, Vakıflar Kanunu gibi toplumu ilgilendiren ve yakından tartışılan diğer hürriyetlerin, bu tartışmadan sonra gündemden düşmesi ve unutulmağa sürüklenmesi. Bu çok kaygı verici bir süreç. Hükümet bunun bir sorun olduğunu umarım görür."

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?