banner39

Lagendijk de Dink duruşmasındaydı

Joost Lagendijk için, "Brüksel soytarısı" diyen Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut, "Yalnız birşey duydum; Ermeniler piyasada kına bırakmamış" dedi.

Arşiv 11.02.2008, 20:00 11.02.2008, 20:28
Lagendijk de Dink duruşmasındaydı


Ergenekon operasyonunda gözaltına alındıktan sonra geri bırakılan Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut, açtı ağzını yumdu gözünü. En ağır eleştiri ise Lagendijk'e geldi.

Hrant Dink cinayetinin tutuklu sanıklarından Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut, adliyeye girişte basın mensuplarını görünce konuşmaktan kaçındı. Gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında Turgut, "Şimdi ben konuşursam yine bir örgüt adı uydururlar. O örgüte üye olmaktan gözaltına alırlar. O yüzden konuşmak istemiyorum" dedi.

Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut, müvekkili Yasin Hayal'i savunmak üzere İstanbul Adliyesi'ne geldi. Karşısında basın mensuplarını gören Fuat Turgut konuşmak istemedi.

ERMENİLER PİYASADA KINA BIRAKMAMIŞ

Basın mensuplarının ısrarlı soruları üzerine Turgut, "Şimdi ben konuşursam yine bir örgüt adı uydururlar. O örgüte üye olmaktan gözaltına alırlar. O yüzden konuşmak istemiyorum" şeklinde konuştu. Fuat Turgut daha sonra şu ilginç görüşü dile getirdi; "Yalnız ben birşey duydum; Ermeniler piyasada kına bırakmamış, Türkçüler gözaltına alındı diye. Elif Şafaklar, Orhan Pamuklar, Etyen Mahçupyanlar kına yakıyorlarmış. Zaten Elif Şafak ve diğerleri de Türklüğe hakaret eden yazılar yazdıktan sonra Çankaya Köşkü'ne kabul edileceklermiş."

"Bugün duruşmada ne olur? yönündeki soruya Fuat Turgut, "Ogün'e bugün ben soru soracağım." yanıtını verdi.

Hrant Dink cinayeti davasının tutuklu sanıklarından Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk için, "Brüksel soytarısı" ifadesini kullandı. Lagendijk'in duruşma salonundan çıkarılmasını talep ettğini belirten Turgut, bu teklifinin kabul edilmediğini söyledi.

Fuat Turgut, Dink ailesine teşekkür ettiğini belirtti. Turgut, "Çünkü içimizdeki ayrılıkçıları ortaya çıkardılar. 'Hepimiz Ermeniyiz' diyenler oldu. Ama Dink ailesi bir kez bile 'Biz Türküz' demedi." şeklinde konuştu.

BRÜKSEL SOYTARISI

Joost Lagendijk'e tepkili olduğu gözlenen Turgut, "Bu Bürüksel soytarısı, -mandacısı pardon- Lagendijk'in duruşma salonundan çıkartılmasını da istedim. Ancak mahkeme kabul etmedi." diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa milletvekili Şahin Mengü de kısa bir açıklama yaptı. Mengü, Hrant Dink duruşmasını izlemek üzere parti içinde 6 milletvekilinden oluşan bir komisyon kurduklarını söyledi. Adliye önünde basın açıklaması yapan Şahin Mengü, "Dink cinayeti 3-5 çocuğun yaptığı bir iş değil. Perde arkasını araştıracağız." dedi. Lagendijk'i kastederek konuşan, Megnü, "AB sözcüleri de duruşmayı izledi. Bugün burada olanların Fehriye Erdal duruşmasında da olmasını beklerdik. Katil olduğu kesin olan birisi hakkında Belçika mahkemesinin verdiği karar utanç verici." dedi.

Bu arada duruşmanın sabahki oturumunda sanıklardan Erhan Tuncel'in ifade verdiği öğrenildi. Tuncel'in, iyi niyetli olduğunu, bunun göstergesi olarak olayı önceden ihbar ettiğini gösterdiği belirtildi. Tuncel'in mahkeme heyetine, istihbaratta çalıştığımı bilen ve kendisinin görevlendirdiğini öne sürdüğü 3 kişinin adını verdiği öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?