banner39

'Laikliğe Kurşun' diyenler şimdi sustu!

Danıştay saldırısının ardındaki gerçekler ortaya çıkarken, o gün olayı dindarların işi diye veren gazeteler bugün hayli sessiz.

Arşiv 23.04.2010, 18:27 23.04.2010, 18:41
'Laikliğe Kurşun' diyenler şimdi sustu!

Danıştay saldırısını 'laikliğe saldırı" başlıklarıyla birinci sayfa manşetlerine taşıyan gazetelerin, tarihî skandalı belgeleyen TÜBİTAK'ın bilirkişi raporunu küçük görmesi dikkatlerden kaçmadı.

Hain saldırınının ardından 'Kaşıya kaşıya' manşetini atan Hürriyet, haberi ise "Türban, her fırsatta toplumun gündemine sokuldu. Danıştay, türbanla ilgili aldığı bir karardan sonra hedef gösterildi. Ve Türkiye'yi sarsan alçakça saldırıya davetiye çıkarıldı." yargısı üzerine kurdu. Gazete, dönemin Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün "Cumhuriyet'in 11 Eylül'ü" başlıklı yazısını da birinci sayfadan genişçe yer verdi. Özkök, söz konusu yazısında "Bu ülkede din üzerinden siyaset yapmak çok, ama çok tehlikelidir." sözleriyle iktidarı töhmet altında bırakmıştı. Ancak Hürriyet, davanın seyrini kökten değiştirecek TÜBİTAK raporuna aynı duyarlılıkla yaklaşmadı. Gazete yönetimi, çarpıcı gelişmeyi dün birinci sayfada küçük bir kutu içinde 'Silinmiş görüntülerin bir kısmı kurtarıldı' başlığıyla verdi.

18 Mayıs 2006'da "Laikliğe kurşun. Zanlı 28 yaşında, dindar, ülkücü" manşetini atan Milliyet de, Danıştay saldırısı kayıtlarının silinmesi haberini, birinci sayfadan küçük görmeyi tercih etti. Ve tıpkı refiki Hürriyet gibi "Danıştay saldırısında kamera kaydı silindi" başlığıyla olayı sıradan bir olaymış gibi sayfalarına yansıttı.Grubun diğer gazetesi Posta da skandalla ilgili haberi, sayfanın alt kısımlarında haberlerin içine gömerek verdi.

Vakit gazetesinin başörtüsü aleyhinde karar veren hâkimlere ilişkin, 'İşte o üyeler' manşetine atıf yapan Sabah, o gün 'Hedef manşetten, kurşun avukattan' ifadelerini kullandı. Gazete TÜBİTAK raporunu ise Hürriyet ve Milliyet gibi birinci sayfadan küçük bir kutu şeklinde gördü: 'TÜBİTAK'tan şok rapor."

Diğer gazeteler önemli gelişmeyi manşetlerine taşıdı. Gazetelerin kullandığı başlıklar şöyle:

Radikal: Kanlı baskından önceki iki günün kamera kayıtları silinmiş-Görüntüleri kim sildi?

Vatan: Bozuk değil, silinmiş

Cumhuriyet: Kamera kayıtlarını kim sildi?

Akşam: Üç dakikanın sırrı

Vakit: Danıştay kayıtları silinmiş

Bugün: Suikastte büyük yalan

Star: Gizli el Danıştay kayıtlarını sildi

Yeni Şafak: Danıştay hilesi TÜBİTAK'tan döndü

Taraf: Cinayetin izlerini 'içerden' silmişler

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (1)
mert 11 yıl önce
onların bir hesabı vardı müslümanlar üzerinde ama
Allah'ın gücü ve kudreti herşeyin üzerindedir.Onlar bilmezler ve görmezler kendi yaptıklarından dolayı yanlızlıklar içinde kalacaklar inş.
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?