banner39

Larcani'den batıya uyarı

İran'da yeni seçilen Meclis Başkanı Ali Laricani verdiği ilk mesajda, ABD ve Avrupalı ülkeleri uyardı.

Arşiv 28.05.2008, 14:18 28.05.2008, 14:22
Larcani'den batıya uyarı

Bu sabah İran yeni dönem meclisinin ilk oturumunda yapılan seçimle Ali Laricani başkan seçildi.

İran haber ajanslarının bildirdiğine göre dün açılış töreni ve bu sabah ilk birleşimi olan 8. dönem İran meclisinde yapılan seçimle beklendiği gibi eski nükleer başmüzakereci Ali Laricani başkan seçildi. Ancak bu görevi meclis üyelerinin üçte ikisinin mazbatalarının tamamlanmasına kadar sürecek. Daha sonra tekrar seçim yapılacak.

Ali Laricani'nin Meclis Başkanı seçilmesi üzerine çeşitli makamlar tebriklerini ilettiler. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Ali Laricani'nin ülkenin en iyi bürokratlarından olduğunu ve görevini çok iyi yapacağını bildiğini söyledi.

Ali Laricani'de seçildikten sonra yaptığı ilk konuşmada Batı ülkelerini uyardı ve İran'a yönelik olumsuz tavırlarının UAEK ve uluslararası kurumlarla işbirliğini zorlaştırdığını söyledi.

Ali Laricani'nin gelecek yıl olacak Cumhurbaşkanlığı yarışında en güçlü rakiplerden olduğu konuşuluyor.

Ali Laricani Kimdir?

Ali Laricani, Ayetullah Mirza Haşim Amuli'nin oğludur. Şerif Teknik Üniversitesi'nde matematik bölümünden lisans diploması ve Tahran Üniversitesi'nde Batı Felsefesi alanında doktora yaptı.

1979'daki devrimden sonra devlet radyo ve televizyonunda, çalışma bakanlığında ve iletişim bakanlığında üst düzey görevler aldı.

1900 yılında bir süreliğine kültür bakanlığı yaptı. 1994'ten sonra on İran devlet radyo ve televizyonlarının genel müdürlüğünü yaptı.

2005 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhafazakar kanadın önemli adaylarından biriydi. Bu seçimde Ahmedinejad'ın seçilmesi üzerine de Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı oldu.

Bu görevini geçen yıl Ahmedinejad'la aralarındaki anlaşmazlık nedeniyle istifa edene kadar yürüttü. İstifasından sonra Ulusal Güvenlik Konseyi'nde dini lider Ali Hamaney'in temsilcisi olarak görevine devam ederken Kum şehrinden milletvekili seçildi.

Ali Hamaney'e çok yakın olan Ali Laricani muhazakar kanadın en güçlü siyasetçilerinden biri olarak biliniyor. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'la anlaşmazlığına rağmen yükselmesi ve eski Meclis Başkanı Haddad Adil'i başkanlık yarışında geçmesi, gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de en güçlü adaylardan olacağını gösteriyor yorumları yapılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?