banner39

Laricani: Hamas'ı dışlayan çözüm olmaz

Başbakan Erdoğan ile İran Meclis Başkanı Ali Laricani görüşmesinde ana gündem Gazze`ydi

Arşiv 13.01.2009, 19:23 13.01.2009, 19:23
Laricani: Hamas'ı dışlayan çözüm olmazBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüşmesinde, Türkiye'nin, ''Ateşkes, ambargonun kaldırılması, İsrail askerlerinin geri çekilmesi, Hamas-El Fetih uzlaşmasının sağlanması'' yönündeki görüşlerini ifade ettiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, İran tarafı Türkiye'nin bu konudaki görüşlerini desteklerken, İran Meclis Başkanı Laricani, ''Hamas'ı dışlayan bir çözüm gerçekçi olmaz'' dedi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler de ele alındı.

Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin ürün çeşitliliği yaratılarak, 20 milyar dolara yükseltilmesinin gereği üzerinde durdu.

Bu çalışmaların bir an önce bitirilmesinin gereğine dikkat çekilirken, İran doğal gazının Avrupa'ya taşınması projesinin bir an önce gerçekleştirilmesinin önemi üzerinde duruldu.

Nükleer enerji konusunda ise Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin görüşünün bilindiğini hatırlattı.

Terörle mücadele konusunun da ele alındığı görüşmede, İran tarafı terörle mücadelede ortak hareket etmenin önemine değindi.

Görüşmede Gazze konusu ele alınırken Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin bugüne kadar yaptıkları ve yapmayı sürdürdükleri ile ilgili bilgiler verdi.

İran tarafının, Şam'da ve Kahire'de bulunan Türk heyetinin temaslarının hangi aşamada olduğunu sorması üzerine Erdoğan, heyetin Şam'da olduğunu, bu akşam Kahire'ye geçeceğini, iyi bir sonuç almak için uğraşıldığını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin ''Ateşkes, ambargonun kaldırılması, İsrail askerlerinin geri çekilmesi, Hamas-El Fetih uzlaşmasının sağlanması'' yönündeki görüşlerini sıraladığı görüşmede, İran tarafı da Türkiye'nin bu konudaki görüşlerini desteklediğini bildirdi. İran Meclis Başkanı Laricani'nin, ''Hamas'ı dışlayan bir çözüm gerçekçi olmaz'' görüşünü ifade ettiği öğrenildi.

İRAN DOĞAL GAZININ AVRUPA'YA TAŞINMASI PROJESİ

Avrupa'nın, Ukrayna üzerinden iletilen gaz konusundaki sıkıntılar nedeniyle İran doğal gazının, Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması projesine olan ilgisinin yükseldiğine işaret edilen görüşmede, İran'ın doğal gaz iletim hatlarının verimli hale getirmesi çalışmalarının olumlu karşılandığı kaydedildi.

İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Borucerdi'nin de önümüzdeki hafta Türkiye'ye geleceği ifade edildi.

Bu arada İran, Suriye ve Endonezya'nın ''Asya Parlamentolar Troykası'' oluşturdukları kaydedildi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?