banner39

Laricani meclis başkanı oluyor

Eski başmüzakereci Ali Laricani, yeni mecliste başkanlığa aday gösterildi.

Arşiv 26.05.2008, 12:51 26.05.2008, 15:49
Laricani meclis başkanı oluyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'ın eski nükleer başmüzakerecisi Ali Laricani, 161 milletvekili tarafından Meclis Başkanlığı'na aday gösterildi.

İran haber ajansları, yeni seçilen meclisin çoğunluğunu oluşturan Muhafazakar kanattan 161 milletvekilinin meclis başkanlığı adaylarının Ali Laricani olduğunu açıkladığını duyurdu.

İran'da bugün son yasama gününü yapacak olan 7. dönem meclisinden sonra, sonraki gün 8. dönem milletvekilleri en yaşlı üye başkanlığında toplanacak ve meclis başkanını seçecek.

Tam adı 'İslami Şura Meclisi' olan İran parlamentosunda yeni dönemde muhafazakarlar büyük çoğunluğu ellerinde bulundurduklarından bu kanadın adayının meclis başkanı olacağına kesin gözüyle bakılıyor ve merak ediliyordu. Ali Laricani'yi isteyen 161 kişi, toplam 290 sandalyeli mecliste çoğunluğu oluşturuyor. Bu yüzden Ali Laricani artık meclis başkanı oldu kabul ediliyor.

Ali Laricani, İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı ve nükleer başmüzakerecisi iken Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile anlaşmazlık sonucu istifa etmişti. Daha sonra da din adamları ve dini okullarıyla bilinen Kum şehrinden milletvekili seçilmişti. Laricani, dini lider Ali Hamaney'e çok yakın olarak biliniyor ve Ulusal Güvenlik Konseyi'nde de onun temsilciliğini yapıyordu.

Ali Laricani ile Ali Hamaney'e yakın isimlerden bir diğeri geçen dönem meslis başkanı Haddad Adil arasında yeni dönem meclis başkanlığı için rekabet olduğu hep konuşuluyordu. Muhafazakar kanadın Ali Laricani'den yana olması üzerine Haddad Adil Mehr Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada görevi süresince tarafsız kaldığı için tercih edilmediğini söyledi.

Siyasi kulislerde dini lider ile meclisin desteğini de alan Ali Laricani'nin gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ahmedinejad'ın en güçlü rakibi olacağı konuşuluyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?