banner39

Laricani: Türkiye AB'nin bir parçası

İran nükleer baş müzakerecisi Ali Larincani, Türkiye'nin İran ve AB arasında arabuluculuk yapmadığını, çünkü Türkiye'nin de AB'nin bir parçası olduğunu söyledi.

Arşiv 23.04.2007, 18:13 23.04.2007, 18:13
Laricani: Türkiye AB'nin bir parçası

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri ve nükleer başmüzakereci Ali Laricani, nükleer program konusunda AB ülkeleriyle İran arasında arabulucuya ihtiyaç olmadığını söyledi.

Laricani, AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile görüşmesinde Türkiye’nin arabuluculuk rolü yapıp yapmayacağına ilişkin soru üzerine, "Sayın Solana ile yüz yüze görüşeceğim. Aramızda bir perde olmayacak.

Bu nedenle arabulucuya da ihtiyaç yok" dedi.

Türk yetkililerinin görüşmenin Türkiye’de yapılmasını önerdiklerini ifade eden Laricani, iki tarafın da öneriyi sıcak karşıladığını ve kabul ettiğini belirtti.

Laricani, bir gazetecinin, "görüşmenin niçin bir Avrupa ülkesinde değil de Türkiye’de yapılacağı" şeklindeki sorusunaysa "Bu sorunun yanıtı çok basit.

Daha önce Viyana, Brüksel ve Berlin’de görüştük. Şimdi de Ankara’da görüşeceğiz. Türkiye de Avrupa’nın bir parçası" yanıtını verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?