banner15

Latin Amerika ABD'ye Karşı Birleşiyor

Bolivya'da iki hafta önce Devlet Başkanlığı'na seçilen sosyalist lider Evo Morales, ilk dış gezisini Küba'ya yaptı. Küba'nın 47 yıllık efsanevi Komünist lideri Fidel Castro, Morales'i Havana Havaalanı'nda samimi bir şekilde karşıladı. Küba ile Boliv

Latin Amerika ABD'ye Karşı Birleşiyor

Dünya Bülteni ve Ajanslar

2 hafta önce Bolivya Devlet Başkanlığı’na seçilen Evo Morales, ilk yurtdışı gezisi için Küba’nın başkenti Havana’yı seçti. Morales’i alması için özel uçağını Bolivya’ya gönderen Castro, bir hayli keyifliydi. 1 Ocak 1959’daki Küba devriminin yıldönümü arefesinde Morales’i ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten Küba lideri, “Artık dünya haritası değişiyor” dedi. Morales ise Küba halkıyla dostluklarını derinleştirmek amacıyla Havana’ya gittiğini belirtti. Morales, “Çok mutlu bir an. Bir kumandan ve devlet adamı tarafından böylesine ısrarla davet edilmek büyük mutluluk” diye konuştu. Evo Morales, seçim zaferi sonrası “Fidel Castro’nun emperyalizme karşı verdiği mücadeleye” katılmak istediğini söylemişti. Morales’in önceki Bolivya liderlerinin aksine Küba’dan sonra ziyaret edeceği ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin olmaması da dikkat çekiyor. Morales Küba’dan sonra Çin, Avrupa ülkeleri, Güney Afrika ve Brezilya’ya gidecek. Ülkesinin lik yerli lideri olacak Morales, görevine yemin ederek 22 Ocak’ta başlayacak.

Küba ile Bolivya'nın işbirliği anlaşması
  
Küba ile Bolivya arasında sağlık ve eğitim alanında işbirliği anlaşması imzalandı. Küba lideri Fidel Castro ile Bolivya'nın yeni seçilen Devlet Başkanı Evo Morales'in Havana'da imzaladığı anlaşma, Morales'in yemin ederek görevine başlamasıyla yürürlüğe girecek. İşbirliği anlaşmasında, iki devlet başkanı, ''Latin Amerika ve Karayipler'in kardeş halklarının birliği, dostluk ve barış için mücadele etmeye kararlı olduklarını'' ifade ettiler. Anlaşmada, Bolivya halkı için okuma yazma programı uygulanması ve bu ülkeye doktor ve tıbbi malzeme gönderilmesi öngörülüyor. Devlet Başkanı seçilmesinden sonra ilk yurtdışı ziyaretini Küba'ya yapan Evo Morales, görevi Carlos Mesa'dan 22 ocakta devralacak. Bu gezi Latin Amerika'da yeni bir Amerika karşıtı ittifakın başlangıcı.

ABD karşıtı yeni sol ittifak

Washington destekli serbest piyasa politikalarını bir kenara atmayı vaadeden bir sosyalist olan Morales, kendisiyle Castro'nun kıtada vakar ve bağımsızlık mücadelesinin iki kuşağını temsil ettiklerini söyledi. Fidel Castro ise, ABD'ye gönderme ile, Bolivya ile Küba'Nın ortak bir düşmanı olduğunu söyledi ve Morales'e kendisine yönelik suikast girişimlerine karşı uyanık olma uyarısında bulundu. Latin Amerika boyunca seçmenler giderek artan biçimde Amerika yanlısı politikalardan uzaklaşıyor. Böyle bir dalgayla iktidara yükselen Morales de, Castro için bölgede yeni bir solcu müttefik. Castro'nun bölgedeki diplomatik desteği beş yıl öncesine nazaran çok daha artmış durumda; bu da Washington için ciddi bir kaygı kaynağı. Şu ana kadar Amerikalı yetkililer Morales hakkında kamuya yönelik açıklamalarında temkinli bir dil kullandı ancak işbaşında geçtikten sonraki icraatini yakından izleyeceklerini açık açık söylüyorlar.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48