banner39

LAT:Türkiye'de SSCB gibi din karşıtı durum var!

Los Angeles Times, Obama'nın mesaj vereceği Türkiye'deki din karşıtlığını anlattı.

Arşiv 06.04.2009, 13:38 06.04.2009, 15:50
LAT:Türkiye'de SSCB gibi din karşıtı durum var!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Los Angeles Times gazetesinde, ABD başkanı Barack Obama'nın bugün TBMM'de yapacağı konuşmanın dünyadaki bütün Müslümanlar tarafından dikkatle dinleneceği belirtildi. Gazetede, Türkiye'deki din karşıtlığına da yer verilerek, Türkiye SSCB ile kıyaslandı.

Gazetede Jack Miles imzasıyla yayınlanan makalede, Obama'nın, Türkiye'deki konuşmasında, Amerika Birleşik Devletleri'nin İslam ile bir savaş içinde olmadığını açıklıkla ifade edeceği kaydedildi.

ABD başkanının seçim kampanyaları sırasında verdiği bir sözü bugün laik Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosunda yapacağı konuşma ile yerine getireceğine dikkat çeken The Los Angeles Times gazetesi, TBMM'nin laik olmasına rağmen, Türk halkının büyük bir çoğunluğunun Müslüman olmasına dikkat çekti.

Obama, Ağustos 2007'de yaptığı seçim kampanyası konuşmasında, "Bizim İslamla savaş halinde olduğumuzu söylüyorlar. Biz İslamla savaş halinde değiliz. Fakat 11 Eylül'den beri, radikaller bizi böyle suçluyorlar. Başkan olduğumda, bu değişecek." demişti.

Gazeteye göre, ABD'nin ulusal bir dini bulunmuyor. ABD'de bütün dinleri yaşamak garanti altında ve hükümet dinlere karşı tarafsız. Türkiye de ABD gibi dindar bir toplum, ancak anayasa ile laik hükümete sahip. Türkiye'de laiklik Birinci Dünya Savaşı sonrasında Kemal Atatürk tarafından yürürlüğe konuldu.

Türkiye'de laikliğin ABD'de olduğu gibi uzlaşma içinde ve dini ibadet özgürlüğünü dengeleyecek biçimde uygulanmadığını belirten Amerikan gazetesi, yönetimin ABD'deki gibi dini tarafsızlıktan ziyade Fransa'da olduğu gibi din adamlarına karşı gibi davranış sergilediğini hatta Sovyetlerdeki gibi din karşıtı saldırgan bir tutum sergilediğini ileri sürdü. Gazete Türkiye'de kadınların bazı durumlarda kamuya ait okullarda ve kamu binalarında başörtüsü giyemediklerini ve erkeklerin de takke giyemediklerine işaret etti.

Türkiye'de yeni bir yaklaşım sergilenmeye başlandığına işaret eden The Los Angeles Times, bu yeni yaklaşımın Amerikan geleneğinde olduğu gibi serbest ibadet özgürlüğü yanında devletin laikliğinin birlikte yürütülmesi şeklinde olduğunu ifade etti.

Obama'nın ABD yasası ve uygulamasına bağlı olarak hükümetinin Türkiye'de serbest ve açık olarak dini ibadet özgürlüğünü destekleyen bir açıklama yapabileceğini kaydeden gazete, bunun için kendi kişisel girişimine ihtiyaç olmadığını eski başkanlardan Eisenhower'in 1957'de Washington İslam Merkezi'nde yaptığı konuşmayı tekrarlamasının yeterli olacağını savundu. Eisenhower söz konusu konuşmasında, "Müslüman arkadaşlarım Amerikan Anayasası, Amerikan geleneği ve Amerikan kalplerinde bu merkezin bu ibadet yerinin memnunlukla karşılanacağından emin olabilirsiniz." demişti.

Jack Miles, ABD Pasifik Konseyi'nde din ve uluslararası ilişkiler uzmanı ve İngilizce profesörü.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?