banner39

Lavrov: Clinton havada yakıt ikmali yapıyor

Rusya Dışişleri Bakanı, ABD'li mevkidaşı için "Ziyareti uçuş sırasında havada yakıt ikmali gibi oldu" dedi.

Arşiv 19.03.2010, 23:07 20.03.2010, 10:17
Lavrov: Clinton havada yakıt ikmali yapıyor

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Moskova temasları çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le bir araya geldi. 

Moskova'nın dışında yer alan devlet rezidansı Barviha'da gerçekleşen görüşmede Afganistan, Ortadoğu sorunu ve nükleer silahlarda indirim anlaşmasının ele alındığı kaydedildi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le de ikili bir görüşme yapacak Clinton'ın İran Buşehir nükleer santrali ile ilgili endişelerini dile getireceği belirtiliyor. Clinton, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya'dan uluslararası kamuoyunun Tahran'ın nükleer silah üretmediğine dair tatmin oluncaya kadar beklemesini istemişti. Putin dün yaptığı açıklamada İran nükleer santrali ile ilgili son çalışmaların yapıldığını, yaz aylarında santralin aktif hale geleceğini ifade etmişti.

Medvedev-Clinton görüşmesi ile ilgili basına açıklamada bulunan Rusy Dışişleri Bakanı Lavrov, iki ülke ilişkilerinde sorunların sıfırlanması ve yeni sayfa açma çabalarının reel hale geldiğini söyledi. Tarafların ikili ilişkileri ileri taşımaya niyetli olduğunu ifade eden Lavrov, "Clinton'ın ziyareti uçuş havada yakıt ikmali gibi oldu. İki ülke ilişkilerinin daha önce olmadığı şekilde ilerletme niyetindeyiz." şeklinde konuştu.

MEDVEDEV, FELÇ EDİCİ BİR YAPTIRIMA KARŞI

Görüşmede Medvedev'in ABD Başkanı Barack Obama'nın iktidara gelmesinin ardından ilişkilerin farklı bir boyuta taşındığına dikkat çektiğini ifade eden Lavrov, Rusya liderinin İran'a mantıklı yaptırım konusunun ihtimal dışı olmadığını söylediğine dikkat çekti.

Rusya lideri yaptırımların mantıklı olması, İran halkının üzerinde olumsuz etki yapmaması, felç edici ya da saldırgan olmaması gerektiğini vurguladı.. Clinton da görüşmede, tarafların İran konusunda bir konsensüse ulaşacağını umduğunu söyledi.
 
Kaynak: CİHAN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?