banner39

Lavrov: Mutubakat ilerleme getirecek

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "İran uranyum takası mutabakatı, önemli bir ilerleme getirecek" dedi.

Arşiv 28.05.2010, 00:32 28.05.2010, 00:32
Lavrov: Mutubakat ilerleme getirecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran-Türkiye-Brezilya arasındaki uranyum takası mutabakatının, uygulamaya geçirilmesi halinde önemli bir ilerleme getireceğini söyledi.

"Bu adımı selamlıyoruz" diyen Lavrov, "Eğer tamamıyla uygulanırsa, bu adım, müzakerelerin yeniden başlatılmasına yönelik olarak atmosferin iyileştirilmesi için gerekli olan çok önemli ön koşulları gerçekten yaratacaktır" diye konuştu.
 

İRAN-MOSKOVA TEMASI

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, BM Güvenlik Konseyi'nin yeni yaptırımları ve takas mutabakatı konusunda bugün İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, Rusya tarafı, "soruna, politik-diplomatik temelde mümkün olan en kısa süre içerisinde ve karşılıklı kabul edilebilecek bir çözüm bulunmasına yönelik müzakere sürecinin zorlanması için aktif bir işbirliği içerisinde olmayı" taahhüt etti.

Öte yandan, Lavrov basın toplantısında, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, ülkesine yaptığı eleştirilerle ilgili bir soruyu da yanıtladı.

Bu eleştiriyi "duygusal" olarak tanımlayan Lavrov, sorunun çözümü yolunda İran'a defalarca önerilerde bulunduklarını, Tahran yönetiminin bunlara gereği gibi yanıt vermediğini ifade etti. Lavrov, "Üzgünüz ki İran bu çabalarımıza, aylarca değil yıllarca, en hafif deyimiyle tatmin edici olmaktan uzak yanıtlar verdi" dedi.Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?