Le Monde: Erdoğan siyasi bir dev

Başbakan Erdoğan'ın büyüdüğü semti konu alan Le Monde gazetesi, "Erdoğan siyasi bir dev" nitelendirmesi yaptı.

Le Monde: Erdoğan siyasi bir dev

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın doğup büyüdüğü İstanbul Kasımpaşa Mahallesi, Fransa'nın büyük gazetelerinden Le Monde'de yayımlanan bir röportaja konu oldu.

Kasımpaşalıların Erdoğan'a sevgisini yansıtan gazete, "siyasi dev" nitelemesini yaptığı Erdoğan için sarfedilen, "Buranın çocuğu, bize, stada, camiye çok iyi bakıyor. Mahalle değişti ancak o değişmedi", "Halka sadık kaldı ve herkes onu seviyor çünkü o halktan biri" gibi sözleri de aktardı.

Camiye yakın bir kafede oturan sakallı yaşlı adamın Erdoğan için "Buranın çocuğu, bize, stada, camiye çok iyi bakıyor. Mahalle değişti ancak o değişmedi" sözlerini aktaran Le Monde, Kasımpaşa'da eleştirisel bir görüşü bulmanın çok zor olduğunu belirtti.

Gazetenin konuştuğu Kasımpaşa sakinlerinden Erdoğan'ın berberi Hayri Göz ise, "Buranın halkına sadık kaldı ve herkes onu seviyor çünkü o halktan biri" ifadesini kullandı.

Le Monde, Erdoğan için de "Halkla olan bu kültürel yakınlığı, AKP liderinin büyük gücünü oluşturuyor. Mahallede yasta bir aileye uğramaya yada birlikte camide dua ettiği yaşlı bir bilgini selamlamayı hiçbir zaman ihmal etmez" diye yazdı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2008, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER