banner39

Le Monde: Erdoğan'ı hiç kimse durduramaz

Fransız Le Monde gazetesi Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasını ancak darbe gibi bir girişimin önleyebileceğini bunun da artık Türkiye'de mümkün olmadığını yazdı.

Arşiv 17.04.2007, 11:15 17.04.2007, 13:23
Le Monde: Erdoğan'ı hiç kimse durduramaz

Fransız Le Monde gazetesi, Ak Parti'nin Türkiye’deki Kemalistlerin arasında alarma neden olduğunu belirtti ve “AKP’nin göstereceği bir adayı cumhurbaşkanlığına seçilmesini sadece yeni bir askeri darbe önleyebilir.

Ancak çoğu gözlemcilere göre, Türkiye’de artık darbeci generaller dönemi sora erdi” yorumunu yaptı.

Le Monde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini “demokrat muhafazakar” olarak nitelendirdiğini ancak karşıtlarınca cumhurbaşkanlığı yetkileri ile güçlendirilmesi halinde ülkenin laik sistemi yıkacak bir “İslamcı” gibi görünmeye devam ettiğini belirtti.

2003 yılından bu yana Başbakan olan Erdoğan’ın başörtüsü yasağını kaldıramadığına dikkat çeken Le Monde, ancak Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması halinde seçmenlerinin bu talebini yerine getirebileceğini kaydetti.

Le Monde, Tandoğan’daki göstericilerin dile getirdikleri suçlamalardan daha sertlerinin de “ülkenin Kemalist üst düzey yetkililerince” de ifade edildiğini öne süren gazete, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın açıklamalarına değindi.

Ancak bu baskıların “artçı muhabere”yi anımsattığını savunan gazete, yapılan tüm anketlerde olası adaylar arasında Erdoğan’ın “favori” olmayı sürdürdüğünü yazdı. Gazete şu yorumda bulundu :

“Ak Parti'nin göstereceği bir adayın cumhurbaşkanlığına seçilmesini sadece yeni bir askeri darbe önleyebilir. Ancak çoğu gözlemcilere göre, Türkiye’de artık darbeci generaller dönemi sona erdi.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?