banner39

Le Monde İnguşetya'daki Rus terörünü anlattı

Fransız gazetesi Le Monde'da yayımlanan bir haber, İnguşetya'daki Rus terörüne çarpıcı bir pencere niteliğinde..

Arşiv 19.12.2009, 14:36 19.12.2009, 15:00
Le Monde İnguşetya'daki Rus terörünü anlattı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Sıradan ailelerin, sıradan gecelerde evlerine yapılan baskınlarda kaçırılan oğulları.. Kimlik kontrolü için götürülen, bir ormanda öldürülmüş olarak bulunan gençler.. Adalet arayanları bekleyen tehlikeler..

Le Monde, Rusya'nın İnguşetya başta olmak üzere tüm Kafkaslar'da yıllardır uyguladığı terör politikasını çarpıcı örneklerle ortaya koydu.

Maskeli kişilerce, evlerine gece yarısı baskınları yapılarak kaçırılan yüzlerce İnguş gençten üçünün aileleriyle görüşen muhabir Marie Jego, çoğu o güne kadar suikastler veya kaçırma olayları ile hiçbir ilgisi olmayan bu ailelerin yaşadığı dramı anlattı.

Çoğu yıllardır bir haber alabilmek için çalmadık kapı bırakmazken, bazıları acıyla 'Bir şey yaptıysa yargılayın, hatta vurun! Herşey bu belirsizlikten daha iyidir' diye haykıran anneleri dinledi.

Leyla Pliev'in 29 yaşındaki oğlu Alişan, 6 yıl önce bir 4 Kasım günü, plakası olmayan altı arabadan inen maskeli ve silahlı kişiler tarafından kaçırıldığından bu yana 'yaşamadığını' anlatıyor.

2 yıl önce aynı şekilde kaçırılan Meshud Maklova'nın annesi Amine ise, oğlunun cesedini görmeden öldüğüne inanmayacağını söylüyor.

İnguşetya'daki küçük bir köyde olan Kantiçevo'da yaşayan Katuev Ailesi'nin 21 yaşındaki oğlu Adem ise, eve yapılan bir baskın sırasında evin bahçesine çıkarıldıktan sonra orada kurşuna dizilmiş.

Aile akşam haberlerinde 'militan' oğullarının çatışmaya girdiğini ve vurulduğunu 'öğrenmiş.'

Bazı aileler polis, savcılık, İçişleri Bakanlığı. hatta İnguş cumhurbaşkanı Yunus Bek Yevkurov'un kapısını çalıp kayıp oğullarının izini sürerken, bazı aileler de, evlerinden pijamalarıyla götürülen evlatlarının, askeri kıyafetler içindeki cesedini TV ekranlarında gördü.. Haberler, oğullarının 'terörist' olduğunu ve 'çatışma' sonucu ölü ele geçirildiğini söylüyordu.

Le Monde muhabiri, terörizme karşı mücadele adına, maskeli adamların her türlü hakka sahip olduğu Kafkasya'da, 'çatışmada öldüğü' iddia edilenlerin çoğunda işkence izleri belgelenmesine rağmen, sorumlulara asla dokunulamıyor.

Çoğunlukla son umut olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden tazminat kazanan aileler bile, baskı ve tehditler yüzünden Rusya'dan kaçmak zorunda kalıyor.

Maskelerin arkasında saklananların Rusya İçişleri Bakanlığı'na bağlı özel istihbarat elemanları olduğu kaydedilen haberde, insan hakları ihlallerini soruşturan, Natalia Estemirova gibi aktivistlerin de hedef olduğu ifade edildi.

Bölgede uygulanan methodların Stalin dönemini hatırlattığını kaydeden Le Monde, yaratılan korku ortamında kimsenin, isimleri açıklanmayacak olsa bile konuşmaya yanaşmadığını yazdı.

Bölgedeki insan hakları grupları liderlerinden biri, "Rusya'nın idam cezasına ihtiyacı yok, istediği herkesi zaten öldürüyor" sözleriyle özetliyor Kafkaslar'daki ortamı...

 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?