banner39

Lefkoşa'da 'Duvarları Yıkın' eylemi

Kıbrıs'ta iki toplumlu Kapıları Açın İnisiyatifi, Rum tarafındaki Ledra Caddesi üzerindeki duvarın yıkılması ve Lefkoşa'nın birleştirilmesi için bugün güney Lefkoşa'da eylem yaptı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lefkoşa'da 'Duvarları Yıkın' eylemi
Güney Lefkoşa'daki Eleftheria Meydanında yaklaşık 150 kişinin katıldığı eyleme, KKTC'den çeşitli sendikalar ve örgütler de destek verdi. Rum tarafından bazı parti yetkileri de eyleme katıldı.

Eylemde, “Ledra'yı açın”, “Sınır kapılarına hayır!” şeklinde pankartlar taşınırken, yürüyüş esnasında “etnik duvarı yıkın”, “Kıbrıslı Türk ve Rumlar birlikte”, “Kıbrıs'ta barış engellenemez”, “Tasos, Talat iyi dinle” sloganları atıldı.
Eylemciler, Elftheria Meydanından Ledra Caddesindeki duvarın önüne kadar yürüdü.

“Kapıları Açın İnisiyatifi”nce, eylem nedeniyle yayımlanan bildiride, ”Lokmacı'daki köprünün yıkılmasının ardından, Rum tarafında askerin konuşlandığı barikatların da kaldırılması” istenerek, Rum yönetimine, “anlamsız” yapıların kaldırılması çağrısı yapıldı.

Eski Rum AP Milletvekili Sakis Hacidimitriu, eylem çerçevesinde, Eleftheria Meydanındaki konuşmasında, kapıların açılmasının Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunacağını ve sorunu bitirebileceğini savunarak, bunun için beraberce çalışma çağrısı yaptı.

Hacidimitriu, sorunların duvarlarla sınırlarla ve kapılarla değil, görüşme, anlayış, işbirliğiyle çözülebileceğini ifade ederek, “Barış insanların yüreklerindedir, Ledra'nın açılması, umutların başlamasıdır” dedi.

“Bu Memleket Bizim Platformu” adına konuşan KKTC Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Kemal Darbaz ise yetkililere, “bu duvarı kaldırınız” çağrısı yaptı.

Darbaz, Ada üzerinde yaşayan tüm halklara seslenerek, “Bugün yaşadığımız sorunlardan kurtulmamız, tek başına olmayacaktır, ya hep birlikte kurtulacağız ya hiçbir zaman” diye konuştu.

Surlariçi Arasta Esnafları Platformu Başkanı Kemal Altıncıoğlu ise duvarın ön koşulsuz olarak yıkılmasını arzuladıklarını kaydetti ve “Lefkoşa'nın bir bütün olması gerekmektedir, bu duvar yıkılırsa bu da olacaktır” dedi.
“Kapıları Açın İnisiyatifi” Rum üyesi Valentina Sofekleus, “Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunmasını arzulayan tüm Kıbrıslıları temsilen toplandıklarını” ifade ederek, “Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumları birbirlerinden ayıran dikenli tellerin kaldırılmasının, tüm Kıbrıs'ta ve Lefkoşa'da serbest dolaşımın sağlanmasının gerekli olduğunu” söyledi.
Sofokleus, “Kıbrıs'ı ikiye bölen tüm barikatların 21. yüzyılda utanç noktalarını oluşturduğunu ve kaldırılmaları gerektiğini' kaydetti. Sofokleus, Rum hükümetini, hemen duvarı yıkmaya ve Ledra yolunun açılması için hemen müzakerelere başlamaya çağırdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?