Lehman Brothers'ın iflas ettiği gizlenmiş

Lehman Brothers kamuoyuna açıklanmadan aylar önce iflas ettiği ortaya çıktı.

Arşiv 12.03.2010, 11:21 12.03.2010, 11:21
Lehman Brothers'ın iflas ettiği gizlenmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli finans kurumlarından Lehman Brothers bankasının iflas masası tarafından yapılan kontrollerde, iflazın kamuoyuna duyurulmasından aylar önce battığı, ancak bilanço hileleri yapılarak aşırı mali problemlerin saklandığı ortaya çıktı.
 
Amerikan Mahkemesi tarafından görevlindirilen bilirkişi tarafından hazırlanan 2200 sayfalık raporda, Lehman Brothers’ın aylar önce mali sıkıntılar yüzünden batmanın eşiğine geldiği ve kamuoyuna duyurulduğu 2008 yılı Eylül ayından da haftalarca önce ödeme gücünü tamamen kaybettiği belirtildi. Banka tarafından yapılan bir hile ile 2008 yılındaki borçlanma seviyesinin düştüğü izlenimi verildi. Gerçekte ise finans kurumunun batmasına neden olan aşırı borçlanma azalmamış aksine yükselmişti.
 
Raporu hazırlayan bilirkişi, avukatlar bürosu Jenner & Block şirketinden Anton Valukas bütün bu hilelere rağmen banka idaresinin iflastan sorumlu olmadığını iddia etti. Bir yıldan fazla süren ve milyonlarca belgenin incelendiği ve şahidlerin dinlendiği bilirkişi çalışmasından sonra çıkan raporla hem banka idaresinin hileleri ortaya çıkarıldı, hem de Lehman Brothers’ın muhasebe işlerini yürüten Ernst & Young’un birtakım büyük hataları tesbit edildi.
 
2008 yılında Lehman Brothers’in batmasıyla dünya çapında yaşanmakta olan krizin zirvesine ulaşılmış oldu. Bütün bankalar aralarındaki güveni kaybettiler. Ancak devletlerin müdahaleleri ile uluslararası piyasalar kontrol altına alınabildi. Meydana gelen zararı halen sıradan vatandaşlar vergileriyle ödemeye devam ediyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?