banner39

Lehman, JP Morgan'ı mahkemeye veriyor

Amerika'nın iflas eden dev bankası Lehman, JP Morgan'ı mahkemeye vereceği bildirildi.

Arşiv 28.05.2010, 15:04 28.05.2010, 15:04
Lehman, JP Morgan'ı mahkemeye veriyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika’nın iflas eden dev bankası Lehman’ın işlerini idare eden iflas masası, JP Morgan isimli başka bir bankayı, iflasa neden olduğu gerekçesiyle mahkemeye verdi. İflas masası JP Morgan’dan alınacak milyarlarca dolar geri ödeme ve tazminatı Lehman’dan alacaklı olan müşterilerine dağıtmayı umuyor.

Lehman Brothers iflas masası yetkilileri Çarşamba günü JP Morgan Chase’yi mahkemeye vererek, 8,6 Milyar Dolar ödemesini ve rakamı açıklanmayan bir tazminatı da ödemesini talep ettiler. Finans devi JP Morgan, insider bilgiler kullanarak 2008 yılı Eylül ayında Lehman Brothers’dan, iflas etmeden önce güvenliğini tehdit ederek Milyarlarca dolar almakla suçlanıyor.

JP Morgan böylece Lehman yatırımcıları ve alacaklılarının sırtından milyarlarca dolar elde etmekle kalmadı, borsada 30 Milyar Dolar değerindeki Lehman Brothers’ın iflasının hızlanmasına da neden oldu. 639 Milyar Dolar servete sahip Lehman Brothers’in batması dünya çapında finans piyasalarının büyük bir sarsıntı yaşamasına ve büyük bir ekonomik krize yolaçtı.

İflas masası, geçen yıl İngiliz bankası Bank Barclays’e açtığı davadan sonra JP Morgan’a ikinci büyük davayı açmış oldu. Bank Barclays de Lehman’ın iflasından kısa bir süre önce illegal olarak batan bankadan 11 Milyar Dolar kar elde etmişti. İflas masası Lehman’dan alacaklı kişilere toplam 750 Milyar Doları temin etmenin yollarını arıyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?