banner39

Lenin'li Atatürk'lü pankart yine sahnede

Obama'yı protesto etmek isteyen çeşitli kuruluşlar Taksim meydanınındaydı.

Arşiv 07.04.2009, 17:34 07.04.2009, 23:16
Lenin'li Atatürk'lü pankart yine sahnede

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Beyoğlu'nda, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyesi bir grup ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama'yı protesto etti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gösteri basın açıklamasının ardından olaysız sona erdi.

Obama, Tophane-i Amire'deyken, HKP üyesi yaklaşık 40 kişilik grup Taksim Meydanı'nda toplandı. "Emperyalizmin kanlı yüzü maskelenemez. Gitti Bush geldi Obama" yazılı pankart açan grup adına basın açıklamasını HKP yöneticisi Halil Arabulan yaptı. Obama'nın selefi Bush ve önceki başkanlar gibi ABD emperyalizminin bir ürünü ve temsilcisi olduğunu söyleyen Arabulan, "ABD emperyalizminin politikalarını onun çıkarları belirler. ABD'yi başkanlar değil, ABD finans kapitalistleri yönetir. ABD başkanları da bunlar tarafından seçilir." dedi. Arabulan sözlerini şöyle sürdürdü: "85 yıl önce Mustafa Kemal önderliğinde verilen mücadele ile emperyalist savaş köpekleri nasıl kovulmuşlarsa çizmeleriyle kirlettikleri topraklardan; bin yıldır bir arada yaşayan Kürt ve Türk halkları el ele vererek bir sefer daha gelmemek üzere onları yeniden inlerine yollayacağız."

Atatürk ve Lenin'in yanyana posterlerinin bulunduğu bir pankart da taşıyan grup "Halkların düşmanı Obama ülkemizden defol. Yankee Go Home. Kahrolsun emperyalizm, Katil Obama. Bu ülke bu halk satılık değil" şeklinde sloganlar attı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisi basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

Daha öncede Kadıköy ve İzmir'de Atatürkçü Düşünce Derneği mitinglerinde açılan pankart, İlhan Selçuk gözaltına alındığında Cumhuriyet gazetesinde de açılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?