banner39

Letonya, İslam'ı terörle andı

Letonya Cumhurbaşkanı Vike-Freiberga, alçakça bir açıklama yaparak NATO zirvesinde İslam'ı terörle birlikte andı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Letonya, İslam'ı terörle andı

Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenen NATO zirvesinin açılış oturumunda konuşan Letonya Cumhurbaşkanı Vaira Vike-Freiberga, İslam'ı terörle birlikte andı. Soğuk Savaş'ın ardından NATO'nun hedeflerini yeninden değerlendirdiğini ifade eden Vike-Freiberga, birliğin son 15 yılda terörizme karşı mücadeleye odaklandığını söyledi.

Letonya Cumhurbaşkanı; Irak'ta mezhep çatışmalarının birkaç ay öncesinden daha kötü hale gelerek kontrolden çıktığını, iç saaşın eşiğine gelen Lübnan'ın İsrail'le yaptığı ateşkesin kırılgan olduğunu ve İsrail - Filistin tarafları arasındaki çatışmaların devam ettiğini hatırlattı. Vaira Vike-Freiberga, "Şiddet içeren İslam aşırıcılık aralarında NATO üyelerinin de olduğu birçok ülkede güçleniyor" ifadesini kullandı. Letonya Cumhurbaşkanı, aşırıcıların genç insanları kendi ideolojilerine kazandırmaya çalıştığını, dinin kin oluşturmak için suistimal edildiğini söyledi.

Letonya Cumhurbaşkanı Vaira Vike-Freiberga, "İslamcı teröristlerin saldırıları farklı dinlere mensup gruplar arasında güvensizlik ve şüphe atmosferinin artmasına neden oluyor" diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ise birliğin Afganistan'daki misyonuna ayırdığı konuşmasında, güçlenen Taliban'a karşı mücadelelerinde başarılı olabileceklerini söyledi. NATO Genel Sekreteri, 2008 yılı itibariyle Afgan güvenlik güçlerinin ülkedeki kontrolü ele alabileceklerini ifade etti.

Bush'tan NATO üyelerine çağrı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush NATO üyesi ülkelere, Afganistan'daki ittifak komutanlarının asker taleplerine yanıt vermeleri çağrısı yaptı.

Bush Letonya'da bugün başlayacak NATO zirvesi öncesi Estonya'da yaptığı açıklamada ittifak üyesi ülkelerin, NATO'nun başarılı olmasını istiyorlarsa, zor bazı görevleri kabul etmeleri gerektiğini söyledi.

Özellikle Almanya'nın Afganistan'daki askerlerini, Taleban'ın direnişinin yoğun olduğu Afganistan'ın güneyi yerine göreceli olarak daha sakin kuzeyinde tutmasının eleştirildiği belirtiliyor.

Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel Alman askerlerinin Afganistan'ın güneyine gönderilmelerine hazır olmadıklarını açıkladı.

İngiltere Başbakanı Tony Blair de NATO zirvesi sırasında ittifak üyesi ülkelerin liderlerinden, Afganistan'da Taleban'la mücadeleye daha fazla katkı sağlamalarını isteyecek.

Muhabirimiz Paul Wood'un aktardığına göre Blair NATO üyelerinin daha fazla esneklik göstermeleri talebinde bulunacak.

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, ittifakın Afganistan'ın güvenliyle ilgili sorumluluğu 2008'den itibaren bu ülke güçlerine devretmeyi umduğunu açıkladı. Afganistan'da görev yapan ve NATO'nun komuta ettiği uluslararası güçte yaklaşık 32 bin asker görev yapıyor.

NATO güçlerinin komutanı Amerikalı General James Jones, Afganistan'ın güneyinde görev yapmak üzere 2500 takviye asker talebinde bulunmuştu. Jones bu askerlerin 1000'inin de gerekirse ağır çatışmalara girebilecek nitelikte olmasını istemişti.

Bush'un son açıklamalarını yaptığı Estonya ise NATO'ya 2004 yılında katılmış bir ülke. George Bush Estonya'yı ziyaret eden ilk Amerika Birleşik Devletleri başkanı.

İki gün sürecek NATO Zirvesi de ilk kez eski Sovyetler Birliği topraklarında yapılacak. Türkiye'yi de zirvede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül temsil edecek.

Rusya NATO zirvesinden rahatsız

Riga zirvesi, eski Sovyetler Birliği topraklarında düzenlenmesi açısından da önem taşıyor ve Moskova'nın "rahatsız bakışlarına" hedef oluyor.Riga'da, NATO açısından "hayati" önem taşıyan "Afganistan dosyası"nı kapsamlı olarak ele alacak olan liderler, siyasi açıdan, İttifak dışı ülkelerle ortaklık ve işbirliğinin geliştirilmesi konusuna ağırlık verecekler, askeri açıdan da NATO komutasındaki operasyonların "daha etkin" hale getirilmesinin yöntemleri üzerinde uzlaşma arayacaklar.

NATO'nun sivil ve askeri yetkilileri, İttifak için "gerçek bir sıkıntı kaynağı" olarak nitelendirilen Afganistan operasyonunun başarısının önemine değinirken, "eksikliklerin giderilmesi gereği" üzerinde duruyor ve "NATO ne pahasına olursa olsun Afganistan operasyonunu başarıyla sonuçlandırmalıdır. Aksi, İttifak'ın sonu olur" görüşünü savunuyor.

Askeri kanat, Afganistan operasyonunun başarısı için eksikliği hissedilen asker ve teçhizat açığının müttefiklerce kapatılması için siyasi kanatta yoğun çaba harcanmasında ısrar ediyor.

İttifak üyesi ülkelerin liderlerinin, Acil Mukabele Gücü (NRF) dosyasını da tamamlamaları ve bu oluşumun "tam operasyonel" olduğunu ilan etmeleri bekleniyor.ABD Başkanı George Bush'un, Riga'da, Orta Doğu dosyasına da ağırlık vermesi bekleniyor.

Liderler, Riga zirvesinde terörizme karşı ortak mücadele, Irak, Kosova gibi "hassas dosyaları" da ele aldıktan sonra, İttifak'ın stratejik çalışmalarının zeminini oluşturan "Kapsamlı Siyasi Yönerge" belgesini kamuoyuna açıklayacak. Bu belgede, İttifak'ın "küresel hedefleri" üzerinde durulacak.

Zirvede NATO'nun işbirliği ve ortaklık yaptığı ülkelerin durumu, söz konusu işbirliği ve ortaklık açısından atılabilecek yeni adımlar, İttifak'ın genişlemesine yönelik planlar da ayrıntılı olarak ele alınacak.Türkiye'yi temsil edecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zirve sırasında çeşitli ikili görüşmelerde bulunması öngörülüyor. Bunlar arasında İngiltere, İtalya, Fransa ve Kanada başbakanlarının da yer alması bekleniyor.

Akşam saatlerinde başlayacak olan Riga zirvesini 60 ülkeden 1700 gazetecinin izleyeceği belirtildi. Letonya'ya, zirve nedeniyle toplam 5000 yabancı geliyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?