banner15

Levy: Holokost İsrail propagandası için bir nimet

İsrailli yazar Gideon Levy İsrailli ve Avrupalı siyasilerin Holokost üzerinden yaptığı propagandayı sert ifadelerle eleştirdi

Levy: Holokost İsrail propagandası için bir nimet

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Geçtiğimiz çarşamba günü Avrupa'daki Yahudi soykırımının simgesi haline gelen Almanya ve İtalya'daki toplama kamplarında düzenlenen anma toplantıları bir kez daha İsrail propagandası haline getirildi.

Almanya cumhurbaşkanından, Polonya ve Macaristan başbakanlarına, Fransız siyasilerden BM yetkililerine ve tabii İsrail'in zirvesindeki tüm isimler Holokost hakkında süslü konuşmalar yaptı.

Bir yanda Gazze'de korkunç ve insanlık dışı bir kuşatmayla, hava saldırıları ve günlük baskınlarla Filistinler'i öldüren İsrail'in, Holokost anma törenlerinde sergilediği "mağdur" tavra en büyük eleştiri İsrailli yazar Gideon Levy'den geldi.

Haaretz gazetesinde "Holokost'un Anılması İsrail Propagandası için bir nimet" başığıyla kaleme aldığı yazısında Levy, "dünya Goldstonu konuşurken, biz görüşleri bulanıklaştırmak ister gibi Holokost'u konuştuk. Dünya işgali konuşurken, biz onlar unutsun ister gibi İran'ı konuştuk" dedi.

İsrail'den bu yılki Holokost anma törenlerine verilen öneme ve yüksek katılıma da dikkat çeken Levy, "olağandışı halkla ilişkiler çalışması" olarak nitelediği bu çabanın işe yaramayacağını belirtti. Levy, "Uluslararası Holokost Anma Günü bitti, konuşmalar yakında unutulmuş olacak ve geride iç karartıcı gerçeklik kalacak. İsrail, PR kampanyasına rağmen, iyi görünmeyecek" dedi.

İsrail başbakanının toplama kampı önünde "kötülükle savaşmalıyız" derken bir yandan ülkesinin etrafına mülteciler gelmesin diye duvar ördüğünü, ırkçı içişleri bakanının ırkçı sözlerine destek verdiğini hatırlatan yazar, "hiçbir Holokost konuşması göçmenlere karşı İsrail hükümeti tarafından yürütülen yabancı düşmanlığını, yapılan bu iftiraları ve provokasyonları silecek" ifadesini kullandı.

Holokost'u anma günlerinin İsrail'in 'kendisiyle hesaplaşması' için bir fırsat olabilmesini temenni eden Levy, Gazze savaşının ardından yükselen İsrail düşmanlığına dikkat çekerek yazısını şu ifadelerle bitirdi:

"Yahudi düşmanlığına karşı yapılan binlerce konuşma bile, sadece İsrail'i değil tüm yahudileri tehlikeye atan Dökme Kurşun Operasyonu'nun tutuşturduğu alevleri söndürmeyecek. Gazze ambargo altında olduğu ve İsrail kurumsallaşmış yabancı düşmanlığı içine battığı sürece Holokost konuşmaları içi boş kalacaktır. Kötülülük kendi evimizde bu kadar yaygın olduğu sürece, hak etseler bile, ne dünya ne de biz başkalarına vaaz vermemizi kabul edebilecektir."

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 15:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48