banner15

Levy: İsrail Türkiye'nin büyüklüğünü kabul etti

İsrail Büyükelçisi, İsrail hükümetlerinin Türkiye'nin büyüklüğünü kabul ettiğini söyledi.

Levy: İsrail Türkiye'nin büyüklüğünü kabul etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, İsrail ile Türkiye arasında son dönemde gerilen ilişkilerin düzelmesi ve gelişmesi için çok fazla neden olduğunu belirterek, Türkiye'nin İsrail'in bulunduğu bölgede çok güçlü bir rol oynamasını İsrail hükümetinin de kabul ettiğini söyledi.

Levy, Ankara Kavaklıdere Lions Kulübü Derneği'nin düzenlediği toplant ıda, "Osmanlı İmparatorluğundan Zamanımıza Türkiye İsrail İlişkileri" konulu bir konuşma yaptı.

Büyükelçi Levy, şöyle konuştu:
"Bunları, bu kadar kesinlikle söylüyorum, çünkü ben de bu ülkede doğdum. Doğ duğum kasabadaki ailelerin yüzde altmışı Türk aileleriydi. Benim büyüdüğüm yerde, Yahudilerin yaşadığı Türkiye hakkında olumsuz hiçbirşey duymanız mü mkün değildi. Yahudiler buradan, onlara vaat edilmiş topraklara ulaşmak için ayrıldılar, herhangi bir sıkıntı yaşadıkları için değil..."

Türkiye ile İsrail arasında ekonomik ve ticari bağların da giderek güçlendiğini belirten Levy, aynı zamanda Türkiye'nin son yıllarda İsrailli turistlerin uğrak yeri olduğunu kaydetti.

Büyükelçi Levy, son birkaç yılda "çok önemli ve ciddi başka bir ilişki" daha geliştirildiğini, "Türkiye'nin İsrail'in bulunduğu bölgede çok güçlü bir rol oynamasını İsrail hükümetinin de kabul ettiğini" belirtti. Levy, "Bunun en önemli kanıtı, İsrail-Suriye ilişkilerinde Türkiye'nin çok önemli bir rol oynamasıdır" dedi. Bunun, Türkiye'den başka bir ülkenin üstlenebileceği bir rol olmadığını belirten Levy, Türk hükümetinden bir yetkilinin kendisine "Suriye'nin, Türkiye'nin arabuluculuk rolünü üstlenmesini çok istemesinin nedeninin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'de çok seviliyor olması olduğunu" söylediğini belirterek, şöyle konuştu: "Sayın Erdoğan, Suriye sokaklarında çok popüler. Ve Suriye Devlet Başkanı biliyor ki, Erdoğan'ın bu ilişkiyi sürdürmesi, Suriye'deki insanlar tarafından kabul görüyor. Benim bu sözlere yanıtım çok açıktı: Neden Başbakan Erdoğan aynı popülerliği İsrail'deki halk arasında da istemesin? Eminim aynı durum İsrail Türkiye arasında da Erdoğan sayesinde gerçekleşecektir"

Levy'nin, Plaza Otel'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmayı dinleyenler arasında Bosna Hersek, Hindistan, Makedonya, Belçika, Filipinler, Hırvatistan Büyükelçilerinin yanı sıra çok sayıda diplomat ve konuklar yer aldı. 

 


 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2010, 12:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
bm
bm - 9 yıl Önce

Mesele İsrail Türkiye meselesi hiç değil. mesele israil-cinayetler-bm meselesidir. İsrail hala cinayetlerine ve hukuksuz eylemlerine devam ediyor, bm hala seyrediyor. abd nin de bm ninde rusyanın da çinin de artık israile tahammülü kalmadı. israilde filistinlilere karşı girişilen temel hak ve hürriyetlerin yokedilmesi hareketi dünyada israile karşı nefret yaratıyor. bunu yapan israil hükümeti ve onun israilin lehine zannedilen yanlış politikalarıdır.

banner39

banner36

banner37

banner35