banner15

Leyla İpekçi'den anma törenlerine eleştiri

Faili meçhul cinayetlere kurban giden gazetecilerden biri olan Abdi İpekçi'nin gazeteci yeğeninden çarpıcı değerlendirmeler

Leyla İpekçi'den anma törenlerine eleştiri

 

 

Çiğdem Aktı /Dünya Bülteni /Haber Merkezi 

Bir cinayete kurban giden gazeteci Abdi İpekçi'nin yakını gazeteci Leyla İpekçi, ölümünün 31. yılında adına anma törenleri düzenlenen, babasının amcası Abdi İpekçi'nin mezarı başındaki bu törenlere neden katılmadığını çarpıcı ifadelerle anlattı.

Son dönemde yaşanan bir çok tartışmaya, devlet ya da ordu içinde yasadışı örgütlenmelere ve bunları görmezden gelen kesimlere göndermeler içeren yazısında, Leyla İpekçi bugün televizyon ekranlarında ya da gazete sayfalarında cinayetin aydınlatılmasını isteyenlere "yıllardır neredeydiniz" diye soruyor.

Leyla İpekçi, anma törenlerine katılmama nedenlerini şöyle sıralıyor:

"Açıkça veya ima yoluyla hedef gösterdikleri Birdal gibi, Dink gibi, Kaya gibi insanların vurulmasına, hakarete uğramasına yol açtıkları için özür dilemelerini beklediğim gazeteci büyüklerimin, mezar başında gözyaşı dökmelerini görmeye dayanamayacağım için törene katılamıyorum...

Ergenekon davasının daha ilk andan itibaren ne kadar kanuna aykırı yönleri olduğunu söyleyenlerin aynı gür sesle Danıştay saldırısının, Dink cinayetinin arkasındaki güçleri sorgulamamış olmalarına(ve daha sayısız başka tutumlarına), her seferinde yangına körükle gitmiş olduklarına tanıklık ederken: Faili meçhul bir cinayetten daha çok, duydukları üzüntüyle yetinmelerini kabullenemediğim için katılamıyorum.."

Bahçelievler'den Başbağlar'a, İpekçi'den Dink cinayetine yaşanan katliam ve cinayetlere "münferit suçlarmış gibi" yaklaşılmasına tepki gösteren İpekçi, devlet ya da ordu içindeki "cuntacıların, azmettiricilerin ortaya çıkarılıp yargılanması doğrultusunda net yayınlar yapmadıkları; aksine bu katliam ve kemik düzeni sürsün diye daha ilk andan barış girişimini bile kibar kibar sabote ettikleri" için büyük amcasını anma törenlerine katılmadığını yazdı.

İpekçi, "Adalet için mücadele edenleri yandaş diye yaftalamakla uğraşırken, "Yalan irtica haberleri kurgulayarak savcıları AKP'nin kapatılmasına karşı harekete geçirmeye çağıran" kesimlere, anma töreninde hazır bulundukları halde "otuz yıl boyunca ipuçları ve tanıklıklar ortada iken neden bu davanın zaman aşımına uğramasını izlediniz diye bağıramayacağım için katılamıyorum" dedi.

leylaipekci.jpg

Bugün Taraf gazetesi sayfalarına taşıdığı çarpıcı yazısıyla dikkat çeken Leyla İpekçi, Dünya Bülteni'nin sorularını cevaplarken, isimler üzerinden polemik yapmak istemediğini, amacının bir takım insanların bilerek ya da bilmeyerek sistemin katliamlarla ve faili meçhullerle beslenen bir süreci sürdürmesine katkıda bulunmasına dikkat çekmek olduğunu söyledi.

1993'teki Madımak Katliamı sürecinde de benzer tehlikelere dikkat çektiğini söyleyen İpekçi, sistemin her zaman insanları kendi ideolojileri üzerinden kullanmaya çalıştığını vurguladı.

Leyla İpekçi yazısını şu ifadelerle bitirdi:

"Ama bir gün bütün katledilen aydınların yakınları olarak, 17 bin 500 faili meçhulun yakınıyla, kayıp evladını yitirmiş binlerce anneyle birlikte mezar başlarına gidip ölülerimiz adına yas tutmaya başlayacağımıza inandığım için... Bıkıp usanmadan tanıklık ediyorum, edeceğim."
 

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 12:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48