banner15

Liberalleşen Türkiye

Türkiye, AB üyesi ve aday ülkelerinin AB’yi daha rekabetçi bir ekonomiye dönüştürmeyi amaçlayan Lizbon kriterlerinin bazılarında kimi AB üyesi ülkeleri de geride bıraktı.

Liberalleşen Türkiye

Dünya Ekonomik Forum tarafından yayınlanan rapora göre, Türkiye’nin genel sıralamada AB üyesi Polonya ve gelecek yıl AB’ye girecek Bulgaristan ve Romanya’dan daha iyi bir performans gösteriyor. Türkiye, liberalleşme ve finansal hizmetler gibi alanlarda da İtalya ve Yunanistan gibi AB ülkelerini de geçti.

AB’yi daha rekabetçi bir ekonomiye dönüştürmeyi amaçlayan Lizbon kriterlerine göre, AB’nin en dinamik ekonomisinin Danimarka olduğu belirlenirken Türkiye, 2004 yılından beri AB üyesi olan Polonya ve gelecek yıl birliğe katılacak olan Romanya ve Bulgaristan’dan daha iyi bir performans gösteriyor. Türkiye ayrıca liberalleşme konusunda aralarında İtalya ve Yunanistan’ın bulunduğu altı AB üyesini geride bıraktı.

Cenevre’de faaliyet gösteren Dünya Ekonomik Forumu, AB üyesi ve aday ülkelerinin Lizbon kriterlerine göre uyma çabalarını ve başarılarını değerlendirdi. Lizbon stratejisinin uygulanmasının izlendiği DEF raporuna göre, AB üyeleri arasında Lizbon kriterlerine uymada en başarılı ülke Danimarka oldu.

Genel performansa göre, 5.75 puan ile ilk sırada yer alan Danimarka’yı 5.74 puan ile Finlandiya ve İsveç izliyor. Hollanda 5.59 puan ile dördüncü, Almanya ise, 5.53 puan ile beşinci oldu.

DEF raporuna göre, İngiltere’nin altıncı, Fransa’nın da dokuzuncu olduğu sıralamada en düşük puan 3.76 puan ile Polonya aldı.

25 AB ülkesinin ortalaması 4.84 puan olarak hesaplandı. Bunun ABD’nin 5.45 puanı ve Doğu Asya’nın 5.18 puanının oldukça altında kalıyor.

ADAY ÜLKELER

Gelecek yılda AB’ye girecek olan Bulgaristan ve Romanya ile diğer aday ülkeler Türkiye, Hırvatistan, Makedonya ve Sırbistan’ın dikkate alındığı “Potansiyel AB ülkeleri” sıralamasında ise, Hırvatistan, 3.93 puan ile birinci, Türkiye de 3.92 puan ile ikinci oldu.

Böylece, Hırvatistan ve Türkiye, genel sıralamada 3.76 puan verilen Polonya’yı ve gelecek yıl üye olacak Bulgaristan ve Romanya’yı geride bıraktılar. Romanya 3.59 puan alırken Bulgaristan’a 3.31 puan verildi.

Türkiye’nin, genel sıralamasının oluşturulurken dikkate alınan çesitli alanların bazılarında da kimi AB ülkelerinden çok dahi iyi bir performans gösterdi.

İBERALLEŞMEDE İLERLEME

Örneğin liberalleşme konusunda Türkiye, 4.46 puan aldı. Böylece Türkiye, altı AB üyesi, Slovenya, Litvanya, Letonya, Yunanistan, İtalya ve Polonya’dan daha yüksek bir not almış oldu.

Finansal hizmetlerinde 4.91 puan verilen Türkiye, AB üyesi Slovenya, Slovak Cumhuriyeti, Letonya, İtalya ve Polonya’dan daha iyi bir performans sağladı.

Türkiye, iletişim toplumu açısından 3.22 puan ile Yunanistan’ı geçti. Yenileme ve araştırma-geliştirme alanında ise 3.27 puan ile AB ülkelerinden sadece Malta’yı geride bırakan Türkiye, şirketler için yarattığı ortam açısından 4.21 puan alarak Macaristan, Malta, Yunanistan, İtalya ve Polonya’dan daha iyi bir performans kaydetti.

Buna karşın, telekomünikasyon ve ulaştırma ile çalışma koşullarında sadece Polonya’yı geride bırakan Türkiye, sürdürülebilir gelişme alanında hiçbir AB ülkesini geçemedi. Dünya Ekonomik Forumu raporunda “Aday ülkeler arasında giriş tarihleri henüz öngörülmeyen Hırvatistan ve Türkiye, birçok farklı yönde ve genel sıralamada 2007 yılında AB’ye katılacak olan Bulgaristan ve Romanya’dan daha iyi bir performans gösteriyor. Daha dikkat çekici olan da, Hırvatistan ve Türkiye, genelde AB üyesi Polonya’yı geride bırakmasıdır” değerlendirmesi yapıldı. Raporda şu görüşlere de yer verildi:

“Genel olarak bulgular, Hırvatistan ve Türkiye’nin daha erken bir tarihte üye olacak bazı ülkelerden ve halen üye olan bir ülkeden rekabetçi bir Avrupa’ya katkıda bulunmak için daha iyi hazırlanmıştı.”

Anka

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48