banner39

Libya İsviçre'den rekor kefalet ücreti aldı

İsviçre, işadamı Göldi için Kaddafi'ye 1,5 Milyon Frank kefalet ücreti ödedi

Arşiv 17.06.2010, 15:12 17.06.2010, 15:12
Libya İsviçre'den rekor  kefalet ücreti aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İki yıl önce İsviçre ile Libya arasında başlayan gerginlik iki ülke tarafından da bertaraf edilmek isteniyor. Almanya ve İspanya aracılık ve kefalet rolünü üstlendiler.

Bir süre önce Kaddafi tarafından serbest bırakılan işadamı Göldi için İsviçre, Alman yedi emin banka hesabına 1,5 Milyon Frank (1,08 Milyon Avro) ödedi. Libya lideri Kaddafi bu parayı, bir süre önce oğlu Hannibal Kaddafi’nin İsviçre’de tutuklanıp daha sonra serbest bırakılmasına karşılık tazminat olarak almak istiyor. Hannibal Kaddafi’nin polis tarafından gözaltına alınması fotoğraflanarak medyaya verilmişti. Alman banka hesabındaki para, polis fotosunu polise veren suçlular yakalanmazsa Libya’ya aktarılacak.

İsviçreli işadamı Göldi ve Raşid Hamdani 2008 yılının Temmuz ayında, Kaddafi’nin oğlunun Cenevre’de polis tarafından gözaltına alınması üzerine Libya’da tutuklanmışlardı. İki işadamı 2009 yılı Kasım ayında yargılanarak para ve hapis cezalarına çarptırıldılar. Hamdani bu yıl Şubat ayında serbest bırakılırken, Göldi tutuklandıktan 700 gün sonra serbest bırakıldı.

Sözkonusu olaylar nedeniyle iki ülke arasındaki gerginlik Pazar günü imzalanan ‘Aksiyon planı’ ile giderildi. Antlaşmada, Kaddafi’nin oğlunun polis tarafından gözaltına alınmasının medyaya duyurulması konusu açıklığa kavuşturularak suçluların yakalanması şartı da var.

İsviçre ve Libya’nın antlaşmasını sağlamak için Almanya ve İspanya aracılık ve kefalet rolünü üstlendiler. İspanya Dışişleri bakanı ve AB Konsey başkanı Angel Moratinos, İsviçre’nin 2009 yılı Kasım ayında 150 Libya diplomatına Schengen bölgesinde vize uygulayarak istenmeyen şahıslar ilan etmesini onaylayarak, haklı bir davranış olduğunu söyledi. İsviçre’nin bu uygulaması ise bir çok AB ülkesi tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Şimdi iki ülke temsilcileri barıştırılmak üzere, 18 Haziran’da Madrid’de bir araya getirilecek. Daha sonra İsviçre ve Libya ikili ilişkilerini geliştirmek için yeni bir dönem başlatacaklar.
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?