Libya, İsviçre'ye topyekûn cephe aldı

Libya lideri Muammer Kaddafi, İsviçre'ye tam ekonomik ambargo kararı aldı

Arşiv 05.03.2010, 07:19 05.03.2010, 07:19
Libya, İsviçre'ye topyekûn cephe aldıLibya lideri Muammer Kaddafi, 2008’de oğlu Hannibal’ı tutukladığından beri düşman kesildiği İsviçre’ye tam ekonomik ambargo kararı aldı.

Libya hükümeti sözcüsü Muhammed Baayu, İsviçre’yle tüm ekonomik ve ticari faaliyetlerin durdurulacağını duyururken, bu ülkeden karşılanan tıbbi ve sanayi ekipmanları için başka kaynakların bulunacağını açıkladı. Kararın İsviçre’nin İslam’a karşı düşmanca tutum ve pervasız eylemlerine tepki olarak alındığı belirtildi.

Kaddafi geçen perşembe Mevlid Kandili konuşmasında İsviçre’de referandumla minarelerin yasaklanmasını eleştirip “İsviçre’ye karşı cihat açalım. Dünyanın neresinde olursa olsun, İsviçre’yle işbirliği yapan her Müslüman kafirdir. İsviçre’yi boykot edin, uçaklarını, gemilerini, elçilerini boykot edin” diye kükremişti.

Gerilimin fitilini Hannibal’ın eşiyle birlikte 2008’de Cenevre’de iki otel çalışanını dövdükleri gerekçesiyle kısa süre tutuklanması ateşlemişti. Şikayetçiler, tazminat karşılığı ithamları çekse de Libya, yargılanmalarını istemekle kalmayıp petrol sevkıyatını durdurmuş, bankalardaki paralarını çekmiş, İsviçre şirketlerini ülkeden kovmuş, iki işadamını yargılamaya kalkışmıştı. Cumhurbaşkanı düzeyinde özür dilese de Libya’yı teskin edemeyen İsviçre Libyalılara vize sınırlamasına getirmiş, Trablusgarp yine mismiyle yapmıştı.

ABD ile ilişkiler de gerildi. ABD Dışişleri sözcüsü Philip Crowley’nin ‘cihat’ ilanıyla ilgili “Beni eylül gününe, çok sayıda laf ve kağıdın havada uçuştuğu BM’nin en unutulmaz oturumlarından birine götürdü” yorumunu alay gören Libya Dışişleri, izahat ve özür istedi, ABD şirketleriyle ilişkilerin gözden geçirileceği tehdidi savuruldu. Exxon Mobil, Occidental ve Hess’in iş bağlantıları zora girdi. Kaddafi’nin BM Güvenlik Konseyi’ne ‘terör konseyi’ diye çıkışıp BM Tüzüğü’nü fırlattığı hitabını anımsatmış Crowley, “Kişisel saldırı niyetim yoktu” diye kedini savundu.

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?