banner15

Libya'da 60 milyar dolarlık yatırım

Libya'ya uçuş başlayınca Türk iş adamlarının da ülkeye olan ilgisi arttı.

Libya'da 60 milyar dolarlık yatırım

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni 

Libyalı iş adamlarının iş birliği çağrısı üzerine iki ülke iş  adamlarını bir araya getirmek amacıyla toplantı düzenleyen DEİK'e 9 Libyalı iş adamıyla görüşmek için 80 Türk firma yetkilisi başvurdu.

Toplantı sırasında Libyalı girişimcilerin özellikle ortak sanayi, hizmet ve tarım sektöründe yeni açılımlar gerçekleştirmek istediğini ifade etmesi üzerine Türk iş adamlarının da ülkeye olan ilgisi arttı.

DEİK/Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla; "Eylül ayında Türkiye ve Libya arasında daha önce görüşülen Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Ticaret Anlaşması'nın imzalayacağız. Ayrıca, Çifte Vergilendirmenin Önüne Geçilmesi Anlaşması'nın müzakerelerine de Eylül ayında başlamayı planlıyoruz. İş Konseyi olarak 2007 başladığımız çalışmalarımıza öncelikli olarak Türk özel sektörünün Libya'da olan çalışmalarını artırabilmesi ve iki ülke arasında bulunan iş hacminde daha başarılı bir grafik yakalanması için çalışmalar yürütüyoruz" dedi.

LİBYA'DA 60 MİLYAR DOLARLIK TÜRK YATIRIMI

2003 yılında yürürlüğe giren Afrika ile Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi çerçevesinde Libya'ya önem verildiğini ifade eden Takla, Türk müteahhitlerinin gerçekleştirdiği projelerin toplam değerinin 20 milyar dolar gibi büyük bir rakama ulaştığını kaydetti. Türk yatırımlarının ise 60 milyar dolar civarında olduğunu belirten Takla, özellikle Trablus ve Bingazi uçuşlarının iki ülke arasındaki ulaşımı kolaylaştıracağını bunun da büyük ölçüde ticari ilişkilere yansıyacağını belirtti.

MÜTEAHHİTLİK BAŞTA OLMAK ÜZERE İŞBİRLİĞİ ARTACAK

DEİK/Türk-Libya İŞ Konseyi 1. Ortak toplantısında konuşmacı olarak yer alan Libya İşadamları  Heyeti Başkanı Salem Mohamed Alabyad Temmuz 2009'da düzenlenen Türkiye – Libya Karma Ekonomik Komisyonun 21. Dönem Toplantısında alınan kararlar doğrultusunda özellikle müteahhitlik ve yatırımlar alanlarında ileriye dönük adımlar atılacağını kaydetti. Alabyad, Libya'da gerçekleştirilen ekonomik reformlar sonucunda Libya'nın artık yatırıma ve iş birliğine hazır hale geldiğini söyledi. 5 sayılı kanunun bu konuda girişimci ve yatırımcılara büyük destek sağlayacağını ifade eden Alabyad, önümüzdeki dönemde Libyalı iş adamlarının Türkiye'yi daha sık ziyaret edeceğini kaydetti.

TÜRK-LİBYA TİCARET HACMİ  1 MİLYAR DOLAR

Deik/Türk Libya İş Konseyi Başkan Yardımcısı ve ABC International Bank Türkiye Temsilcisi Muzaffer Aksoy, Türkiye-Libya ticaret hacminin 1 milyon dolara ulaştığını ve Libya'nın müteahhitlik sektörünün 2008 Engineering News Record (ENR) sıralamasında önemli bir yere sahip Türk müteahhitlik firmaları içinde 4. büyük pazar olduğunu söyledi. Muzaffer Aksoy ikili ticari ve ekonomik ilişkilerde Türk ve Libyalı bankaların direkt çalışamamasının önemli bir engel teşkil ettiğini ifade ederek İş Konseyi olarak Türkiye ve Libya ticaretinde aşılması gereken engellerin en kısa sürede çözülmesi için uğraştıklarını kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2009, 20:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35