banner15

Libya'da İslamcı mahkumlara af yolu açıldı

Libya'da İslamcı mahkumların serbest bırakılması bekleniyor.

Libya'da İslamcı mahkumlara af yolu açıldı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya lideri Muammer Kaddafi ile Suudi Arabistan istihbarat başkanı tarihinde ilk kez Trablus'ta buluşuyor. Bu arada Libya ile İslami gruplar arasında arabuluculuk yapan Dr. Ali Salabi, şiddetten vazgeçen ve düşüncelerini gözden geçiren cemaat üyelerinin yakın bir zamanda serbest bırakılabileceğini söyledi.

Libyalı arabulucu, sahip olduğu bilgilere göre söz konusu mahkumların bir kerede değil, birkaç grup halinde salıverileceklerini ifade etti. Geçtiğimiz senelerde Libya'da silahlı mücadele veren örgütler, ulemaya ve Libya yönetimine sundukları yazılı belgelerle düşüncelerini yeniden gözden geçirdiklerini ve cihadın doğru bir şekilde anlaşılması konusunda fikri tartışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etmişlerdi.

Salabi, el-Cezire.net'e yaptığı açıklamada, Libya'da özellikle de yıllardır taraflar arasında süren diyalog görüşmelerinin sona yaklaşmasından sonra gelecekte devletle İslamcılar arasında bir yakınlaşmaya şahit olabileceğini belirtti.

Salabi, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın hedefinin, Libya'da silahlı mücadele veren İslami grupların silahlarının teslim etmelerini sağlamak ve ülkede siyasi istikrarın gerçekleşmesine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Kendisinin ve başkanlığını yaptığı komisyonun rolüyle ilgili olarak Salabi, kendilerinin Seyfülislam'la İslami Cemaatlar arasında köprü olmaya çalıştıklarını, İslami grupların düşüncelerini Seyfülislam'a aktardıklarını kaydetti. Salabi ayrıca hapishanelerde bulunan İslami gruplara düşüncelerini gözden geçirmelerini kolaylaştırmak için kütüphane temin ettiklerini de sözlerini ekledi.

İslami grupların gerçekten düşüncelerini gözden geçirdiklerini, bu konuda gayet samimi olduklarını, geriye sadece mahkumların serbest bırakılması kaldığını, söz konusu grupların şiddetin çıkmaz bir sokak olduğu hususunda hemfikir hale geldiklerini kaydetti.

Libyalı savaşçı İslami gruplar 90'lı yılların başlarında ortaya çıkmış, 1995 yılında fiilen kendilerini kamuoyuna deklare etmeden önce yeraltında faaliyet göstermiş, ardından da Libya hükümetiyle uzun ve kanlı bir savaşa girmişlerdi. 

LİBYA İLE SUUDİ ARABİSTAN İLİŞKİLERİ DÜZELTME YOLUNDA


Öte yandan Libya lideri Muammer Kaddafi ile Suudi Arabistan İstihbarat Başkanı Prens Mukrin bin Abdülaziz, başkent Trablus'ta buluşacak olmaları, iki ülke arasındaki buzların eridiği yorumlarına yol açtı. Geçmişte iki ülke arasındaki ilişkiler hep gerilim arz ediyordu. Özellikle 2003 yılında Suudi yönetimi, Libyalı bir grubun o dönemde veliaht olan Prens Abdullah bin Abdülaziz'e yönelik suikast düzenlemek isteyen üç Libyalıyı tutukladığını ilan etmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler iyice gerilmişti. Ancak Muammer Kaddafi'nin son Arap zirvesinde Katar Emiri'ni boykot etmesi ve Suudi yönetimini görüşmelere çağırması, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi bir mecraya girmesine yol açmıştı.


 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 16:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35