banner39

Liderler bu kez bütçe için kapışacak

Liderler kozlarını 2010 bütçesi için Genel Kurul görüşmelerinde paylaşacak.

Arşiv 14.12.2009, 11:26 14.12.2009, 12:11
Liderler bu kez bütçe için kapışacakOkan Haksever-Ankara / Dünya Bülteni

Bugün, Genel Kurul'da Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra CHP Lideri Baykal ve MHP Lideri Bahçeli konuşacak. Liderlerin son olarak bir araya geldiği 13 Kasım'daki Genel Görüşme'de sert tartışmalar yaşanmış; CHP Lideri Baykal, Genel Kurul'u terk etmişti. MHP Lideri Bahçeli de Başbakan Erdoğan'ın sözlerini dudak okuma yöntemiyle çözdürerek, "Bana sövdün" davası açmıştı. Olaylı oturumdan 1 ay sonra gerçekleşecek bütçe görüşmelerinde tansiyonun yüksek geçmesi bekleniyor.

Önemli görüşmelerde liderlerin atışmalarına sahne olan TBMM Genel Kurulu, bu kez 2010 bütçesi için yapılacak görüşmelerde arenaya dönüşecek. Genel Kurulda, 2010 yılı bütçesinin tümü üzerindeki görüşmeler bugün saat 13.00'de başlayacak. Bütçenin tümü üzerindeki sunuşu, Hükümet adına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapacak. Daha sonra, sırasıyla AK Parti, CHP ve MHP grup temsilcileri konuşacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Hükümet adına bütçe üzerindeki eleştirileri cevaplayacak. Erdoğan, dün gün boyu, kurmaylarıyla bütçe düellosuna hazırlandı.

13 KASIM'DA BAYKAL GENEL KURUL'U TERK ETTİ

Liderler, son olarak 13 Kasım Cuma günü demokratik açılım süreci üzerine yapılan Genel Görüşme'de Genel Kurul'da bir araya geldi. Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında CHP milletvekilleri sık sık Erdoğan'ın konuşmasına müdahale edince Erdoğan, CHP Lideri'ne "Sayın Baykal, lütfen Grubunuza hakim olun. Benim arkadaşlarımdan hiçbiri sen konuşurken, müdahale etmedi" demişti. Daha sonra Baykal, Erdoğan'ın, "Şehit cenazesi gelsin diye bekleyenler var" sözleri üzerine Genel Kurul'u terk etmişti. Erdoğan da, "CHP Grubu'na güle güle diyoruz. Siz yokken daha rahat konuşuruz" demişti.

BAHÇELİ'DEN DUDAK OKUMA DAVASI

Tarihi oturumda ayrıca, Bahçeli'nin konuşması sırasında Başbakan Erdoğan'ın, Bahçeli'ye küfür ettiği iddia edilmişti. Türk siyasi tarihinin ilk dudak okuma davasını doğuran bu gelişme, günlerce basında tartışma konusu olmuştu. Olaylı oturumdan 1 ay sonra gerçekleşecek bütçe görüşmelerinde tansiyonun yüksek geçmesi bekleniyor.

MECLİS ARA VERMEDEN ÇALIŞACAK

Bütçe görüşmeleri, hafta sonu da dahil olmak üzere 13 gün sürecek ve 26 Aralık Cumartesi günü yapılacak son konuşmalarla tamamlanacak. Hafta sonları da dahil her gün saat 11.00'de toplanacak olan Genel Kurul, o günkü programın bitimine kadar çalışacak. Bütçe görüşmeleri nedeniyle hafta boyunca grup toplantıları yapılmayacak, komisyonlar toplanmayacak, Meclise ziyaretçi alınmayacak.

Bugün, 2010 bütçesinin geneli üzerinde görüşmeler yapılacak. Salı günü de Cumhurbaşkanlığı ve TBMM bütçesi ile kurumların bütçeleri üzerindeki görüşmeler başlayacak.

banner53
Yorumlar (0)
14
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?