banner39

Liderlerden bayram mesajı

Siyasi Liderler Kurban Bayramı ve Yeniyıl tebriklerini ilettiler. Liderlerin ortak sesi ise 2007'nin uzlaşı yılı olmasıydı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Liderlerden bayram mesajı

Recep Tayyip Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2006 yılının her açıdan başarılı bir yıl olduğunu belirterek, “Özlemini çektiğimiz özgür ve müreffeh Türkiye, artık ufukta belirmeye başlamıştır” dedi.

Başbakan Erdoğan, Kurban Bayramı ve Yeni Yıl mesajında “Milletçe sevinçlerimizin arttığı, kardeşlik ve dayanışmamızın, birlik ve beraberliğimizin pekiştiği bir Kurban Bayramıyla birlikte yeni bir yıla daha giriyoruz” dedi. 2006 yılının her açıdan başarılı bir yıl olduğunu söyleyen Erdoğan, “Hayatın her alanında önemli gelişmeler sağladık” dedi. Erdoğan, “Özlemini çektiğimiz özgür ve müreffeh Türkiye, artık ufukta belirmeye başlamıştır. 2007’nin bu bakımdan çok daha parlak bir yıl olacağına inanıyorum. Her zaman söylüyorum, ne mutlu bize ki Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedeflerine, bugün her zamankinden daha yakınız” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, farklı inanç ve kültürler arasında şiddet ve nefretin giderek yaygınlaştığına dikkat çekerken, Türkiye’nin yüzyıllardan beri barış içinde bir arada yaşamanın sembolü olduğunu dile getirdi. Erdoğan, “Aramızda kardeş kavgası çıkarmak isteyenlere, birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara verdiğimiz en anlamlı cevaplardan biri bayramlarımızdır” dedi.
Erdoğan, Bayramlarda yaşanan trafik kazalarına da değindiği mesajında, “Bayramda seyahat edecek olan bütün vatandaşlarımdan bu sevinci trafik kazalarıyla acıya dönüştürmemelerini istiyorum. Gelin bu bayramda insan hayatına verdiğimiz değeri, kendimize ve birbirimize olan saygımızı en güzel şekliyle gösterilim” dedi.

Devlet Bahçeli:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir seçim yılı olan 2007’nin aziz milletimiz için köklü kararların alınacağı, yalnızca ülkemizi değil bölgemizi de şekillendirecek kritik tercihlerin yapılacağı bir umut yılı olmasının en büyük dileği olduğunu ifade etti.

BAHÇELİ’DEN SEÇİM VURGUSU

Devlet Bahçeli de mesajında, 2006 yılının, buhranlara açık ve sıkıntılarla dolu bir ülke haline gelen Türkiye’nin yanı sıra İslam aleminin içine düştüğü ağır buhranların yol açtığı küresel bir kargaşanın tarihi olduğunu ifade etti. Mesajında hükümete de yüklenen Bahçeli, milletin hiçbir sorununu çözme niyet ve iradesini gösteremeyen hükümetin yeni yılda da millete verebileceği hiçbir şeyin olmadığının anlaşıldığını kaydetti.

 2006’nın, dört yıl önce büyük beklentilerle yönetime taşıdığı iktidar gücünün yarattığı hayal kırıklıklarıyla dolu, vahim hataların, tahriklerin ve tercihlerin ülke gündemini işgal ettiği olumsuz bir yıl olarak anılacağını belirten Bahçeli, “İnanıyoruz ki 2007, erken ya da zamanında seçim yılı olarak, tek başına iktidar gücünü kullanamayan aciz hükümetin ciddiyetten uzak, teslimiyet ve tutarsızlıklarla dolu politikalarının milletimizin yüksek iradesi ile son bulacağı yeni bir devrin müjdecisi olacaktır” dedi. Bahçeli, seçim yılı olan 2007’nin aziz milletimiz için köklü kararların alınacağı, yalnızca ülkemizi değil bölgemizi de şekillendirecek kritik tercihlerin yapılacağı bir umut yılı olmasının en büyük dileği olduğunu ifade etti.

Zeki Sezer:

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Türkiye’nin içinde bulunduğu ağır sorunlar bir yana, yeni yıla da yeni kaygı ve endişelerle girildiğini ifade ederken, kişisel ikbal ve parti çıkarları uğruna ülkede gerginlikler yaratmaktan uzak durulması, uzlaşının esas alınması gerektiğini vurguladı.

ZEKİ SEZER’DEN UZLAŞI MESAJI

Zeki Sezer ise mesajında, gerginliklerin bırakılıp, 2007’nin kayıp yıl olacağı endişelerinin boşa çıkarılması gerektiğine işaret etti. Bu dönemde, kişisel ikbal ve parti çıkarları uğruna ülkede gerginlikler yaratmaktan uzak durulması, uzlaşının esas alınması gerektiğini kaydeden Sezer, bunda en büyük görevin iktidar partisi ile Meclis’teki muhalefet partilerine, özellikle de CHP’ye düştüğünü söyledi.

Erkan Mumcu:

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Kurban Bayramı’nda en büyük dileğinin milletin yüzünün gülmesi olduğunu belirtirken, ”Milletimizin yüzü gülerse bizim de yüzümüz gülecektir” dedi.

Mumcu, Kurban Bayramı’nda en büyük dileğinin milletin yüzünün gülmesi olduğunu belirtirken, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Türkiye’nin içinde bulunduğu ağır sorunlar bir yana, yeni yıla da yeni kaygı ve endişelerle girildiğini ifade etti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise bir seçim yılı olan 2007’nin aziz milletimiz için köklü kararların alınacağı, yalnızca ülkemizi değil bölgemizi de şekillendirecek kritik tercihlerin yapılacağı bir umut yılı olmasının en büyük dileği olduğunu kaydetti.

Erkan Mumcu Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, Türk Milleti’nin köklerinde varolan ve İslam’ın ruhuyla bütünleşen insani erdemlerin, bayramlarda en coşkulu şekliyle yaşanıp, hatırlandığını dile getirdi. Mumcu, mesajında şöyle dedi: “Bayramları bayram yapan şey, aile olmanın, birlik olmanın, dayanışmanın ve ortaklaşmanın kutlanmasıdır. Millet olarak kardeşliğimizin, ortak gelecek idealimizin, bizi biz yapan değerlerimizin hatırlanması ve onlara sahip çıkılmasıdır. Kurban Bayramı’nda en büyük dileğimiz milletimizin yüzünün gülmesidir. Milletimizin yüzü gülerse bizim de yüzümüz gülecektir.”

LİDERLERİN BAYRAM PROGARAMI

Birçok siyasi parti lideri bayramı ve yeni yılı Ankara’da kutlayacak. Dün dede olan Başbakan Erdoğan ise bayramı İstanbul’da geçirecek. Erdoğan bayramın son günü olan 3 Ocak’ta Lübnan’a gidecek.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de bayramı ve yeni yılı Ankara’da geçirmesi bekleniyor.

Yarın başlayacak Kurban Bayramı’nı ve yeni yılı, birçok siyasi parti lideri Ankara’da kutlayacak. Dün dede olan ve bayramı İstanbul’da geçirecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayramın son günü ise Lübnan’a gidecek. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de geleneği bozmayarak bayramı ve yeni yılı Ankara’da geçirmesi bekleniyor.

Bayrama dede olarak giren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tatilini İstanbul’da ailesiyle geçirecek. Erdoğan, bayramın son günü olan 3 Ocak’ta Lübnan’a gidecek.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kurban Bayramı ve yılbaşını Ankara’da geçirecek. CHP Genel Merkezi’ndeki bayramlaşmaya ise Genel Sekreter Önder Sav katılacak.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, bayramın ikinci günü memleketi Elazığ’da olacak. Daha önceki yılların aksine Ağar'ın bu bayram partideki bayramlaşmaya katılması beklenmiyor.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu da bayramda memleketi Isparta Yalvaç'ta olacak. Bayramın ilk iki gününü burada geçirecek Mumcu'nun bayramın üçüncü ve dördüncü gününde İstanbul ve Ankara'da partililerle bayramlaşmaya katılması bekleniyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise bayramı Ankara'da geçirecek. Bahçeli ikinci gün partililerle bayramlaşacak.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de Kurban Bayramı’nı Ankara’da geçirecek siyasetçilerden. Sezer, bayramın ikinci günü DSP Parti Okulu’nda partililerle bayramlaşacak.

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın da bayramda Ankara’da olacak. Kutan ve Karayalçın, genel merkezlerdeki bayramlaşmalara bizzat katılacak.

A. Necdet Sezer:

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kurban Bayramı ve Yeni Yıl mesajında son dönemde yaşanan gelişmelere değindi.

Cumhurbaşkanı Sezer, “Irak'ın özgür ve egemen uluslar arasındaki yerini yeniden alabilmesinin, ülkedeki tüm kesimlerin Irak'ın bütünlüğüne sahip çıkmasıyla olanaklı kılınabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde sürdürülen tartışmalara “uzlaşma” çağrısı yaparak katıldı. Cumhurbaşkanı Sezer, “Tüm adımların uzlaşmayla atılması, ülkenin önünü kapatacak girişimlerden, gerginlik yaratacak tutum ve davranışlardan kaçınılması önemlidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kurban Bayramı ve Yeni Yıl mesajında son dönemde yaşanan gelişmelere değindi. Sezer, 2007’nin Türkiye için her yönden önemli bir yıl olduğunu belirterek, “Seçimler başta olmak üzere Türkiye'nin geleceğini doğrudan etkileyecek kimi gelişmelerin yaşanması beklenmektedir” dedi. Sezer şunları söyledi:

DÜŞÜNCELERİN DİLE GETİRİLMESİNDEN SIKINTI DUYULMAMALI

“Seçimler konusunda bugünden tartışmalar yapılmaktadır. Sıkıntıların, düşüncelerin dile getirilmesinden rahatsızlık duyulmamalıdır. Demokrasi, yalnızca yurttaşların belli dönemlerde oylarını kullandıkları, sonra da kenara çekildikleri bir rejim değildir. Özgür ve katılımcı rejimlerde herkes isteklerini demokratik kanallardan her zaman dile getirebilir. Bu isteklerin başka alanlara çekilmesi, demokrasinin ruhuna uygun bir tutum değildir. Demokrasi bir uzlaşma rejimidir. Yapıcı eleştirilerin dikkate alınması, yanlış adımların atılmasını da önleyecektir.

GERGİNLİĞE YOL AÇILMAMALI

Sıkıntıların, demokratik ilkelere bağlı kalarak, gerginliğe yol açmadan aşılması için herkesin duyarlılıkla hareket etmesi, yönetim erkinin de görevlerini dikkatle ve özenle yapması gerekmektedir. Tüm adımların uzlaşmayla atılması, ülkenin önünü kapatacak girişimlerden, gerginlik yaratacak tutum ve davranışlardan kaçınılması önemlidir.

Ülkenin geleceği için özellikle sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşmektedir.
Demokrasinin güçlendirilerek yaşatılması, kurum ve kuralların işletilmesinin yanında, bireylerin yurttaşlık sorumluluklarını yerine getirmesi ile olanaklıdır. Yurttaşlarımızın bunun bilinciyle, günü geldiğinde demokratik katılım olanaklarını kullanarak, en doğru kararı vereceklerinden kuşku duymuyoruz.”

ÖZEL ÇIKARLAR BİR YANA BIRAKILMALI

Yaşanan sorunların aşılmasında, toplumun tüm kesimlerinin özel çıkarlarını bir yana bırakarak, toplumsal çıkarı ön planda tutması, her zamankinden daha da önemli görülmektedir.
Sorunlar karşısında kaygıya, yılgınlığa, umutsuzluğa kapılmadan, akılcı düşünerek, gerçekçi çözümler üretilmelidir.
Geçmişte tüm sorunlarını birlik ve dayanışma içinde aşan, Yüce Atatürk önderliğinde Kurtuluş Destanı'nı yazan Türk Ulusu, yine el ele vererek, geleceğine güvenerek, kendisine ve ülkesine inanarak sorunlarını aşacaktır. Türkiye’nin, kendi kendine yetecek kaynak ve olanaklara sahip olduğuna inanıyoruz.

IRAK’IN BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALI

Cumhurbaşkanı Sezer, bölgesinde ve dünyada barışa katkı anlamında elinden geleni yaptığına işaret ederek, “2007 yılının, insanlığın ortak gönenci ve esenliği yönünde, daha umut verici gelişmeler getirmesini diliyoruz” dedi. Sezer, “Irak'ta binlerce masum insanın yaşamını yitirmesine neden olan çatışma ve saldırılar kaygılarımızı arttırmaktadır. Iraklı kardeşlerimizin bu karmaşadan, birlik ve bütünlük içinde, en kısa sürede sıyrılmasını istiyoruz. Irak'ın özgür ve egemen uluslar arasındaki yerini yeniden alabilmesinin, ülkedeki tüm kesimlerin Irak'ın bütünlüğüne sahip çıkmasıyla olanaklı kılınabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

RUM KESİMİNE VERİLEN DESTEĞİ ÜZÜNTÜYLE İZLİYORUZ

Cumhurbaşkanı Sezer, AB’ye ilişkin gelişmelerle ilgili olarak da şunları söyledi:
“Ulusumuzun duyarlılıkla izlediği Avrupa Birliği'ne katılım sürecimiz, tarama sürecinin tamamlandığı geçen yıl önemli aşamalardan geçmiştir. Değişik nedenlerle Avrupa'da ülkemizin üyeliğine karşı olan kimi çevrelerin, bu süreci kendi siyasal amaçları uğrunda kullanmak isteyen Kıbrıs Rum Yönetimi'nin haksız istemlerine verdiği desteği üzüntüyle karşılıyoruz. Kıbrıs'ta hakça ve yaşayabilir kapsamlı bir çözüm, ülkemizin Avrupa Birliği üyeliği kadar haklı bir istemdir. Bu nedenle, her iki konuda da ülkemiz içten ve yapıcı çabalarını sürdürmeye kararlıdır.

AB TEMEL HEDEFİMİZ

Türkiye’nin istikrar içinde büyüyen, gelirini daha adil paylaşan, küresel ölçekte rekabet gücüne sahip, ulusal gönencini, öz kaynaklarını en iyi biçimde değerlendirerek yükseltmiş, bilgi toplumuna dönüşmüş, Avrupa Birliği'ne üyelik sürecini tamamlamış, laik, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, iyi yönetilen, iç barışını koruyan bir ülke durumuna gelmesi temel hedefimizdir. Laik ve demokratik yapısı, ekonomik potansiyeli ve zenginlikleriyle, başarılı bir gelişme modeli oluşturan Türkiye, çağdaş dünya ile bütünleşmek amacıyla açılımlarını sürdürme kararlılığındadır.”

Cumhurbaşkanı Sezer, “Bu duygu ve düşüncelerle, yurt içindeki ve dışındaki tüm yurttaşlarımızın, Kıbrıs’taki soydaşlarımızın, Türk ve İslam dünyasının Bayram'ını ve Yeni Yılı’nı kutluyorum. Bayram’ın ve Yeni Yıl’ın, Ulusumuz, ülkemiz, dünyamız ve tüm insanlık için, barışın ve hoşgörünün egemen olduğu, şiddetten ve çatışmalardan uzak güzel günleri birlikte getirmesini diliyorum” dedi.

 (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?