Lieberman: Filistinle görüşmeler yakında başlar

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Filistinliler dolaylı barış görüşmelerinin yakında başlayacağını söyledi.

Lieberman: Filistinle görüşmeler yakında başlar


İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail ile Filistinliler arasında dolaylı barış görüşmelerinin yakında başlayacağı tahmininde bulundu.

İsrail ordusu radyosunun haberine göre Lieberman, ülkesini ziyaret eden Kolombiya Dışişleri Bakanı Jaime Bermudez ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Görüşmelerin kesin tarihi belli olmamakla birlikte, birkaç hafta içinde başlayacağına inanıyorum" diye konuştu.

Ülkesinin doğrudan görüşmelere de hazır olduğunu söyleyen Lieberman, Filistin Yönetimini, aldığı bazı kararlardan dolayı kıyasıya eleştirdi.

"Filistinlilerin kana susamış teröristlerin isimlerini meydanlara vererek terörü yaşatırken, bir taraftan da barıştan konuşmanın mantıksız olduğunu" söyleyen Lieberman, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde üretilen ürünlere ve İsrail sim kartlarına yasak getirmesini "tuhaf" karşıladığını belirtti ve bu kararları "barış veya işbirliğine gitme niyetinde olmadıklarının işareti" olarak yorumladı.

"Ekonomik bir boykot barış görüşmeleriyle el ele gitmez" diyen Lieberman, sim kart yasağıyla ilgili olarak da, "Filistinli bakanlardan çoğunun telefonlarından, sim kartlarından vazgeçmeleri gerekiyor" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı, Suriye'nin Lübnan'daki Hizbullah'a Scud füzeleri verdiğine ilişkin haberlerle ilgili sorular üzerine de, "bunun çok ciddi bir konu olduğunu ve bölgenin istikrarı için büyük bir tehdit oluşturduğunu" söyledi.

Lieberman, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Hizbullah'ın dünyadaki birçok ülkeden daha fazla füzeye sahip olduğu yolundaki açıklamalarını da hatırlatarak, "Bu, kesinlikle çok rahatsız edici. İsrail'in herhangi bir provokasyon yaratma veya mantıksız hareketlere girişme gibi bir niyeti yok. İsrail, sorumlu bir hükümete sahip bir ülkedir. Yine de Savunma Bakanının bu sözlerini duymak çok rahatsız edici. Bu, tüm bölgenin istikrarına yönelik bir tehdittir" dedi.

Bu arada, İsrail Meclisi Başkanı Reuven Rivlin, "iki devletli çözüm doğrultusunda İsrail ve Batı Şeria'yı bölme yerine, Filistinlileri İsrail vatandaşı olarak kabul etmekten yana olduğunu" söyledi.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 21:19
banner53
YORUM EKLE

banner39