Lieberman hakkında sahtekarlık suçlaması

İsrail polisi, Dışişleri Bakanı Lieberman hakkında görevi suistimal ve sahtekarlıktan dava açılmasını istedi.

Lieberman hakkında sahtekarlık suçlaması


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail polisi, uzun zamandır soruşturma yürüttüğü Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman hakkında bir kez daha dava açılmasını istedi.

İsrail polisi, uzun zamandır soruşturma yürüttüğü Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman için, hakkındaki soruşturmayla ilgili bazı gizli dosyalara eriştiği şüphesiyle görevi suistimal ve sahtekarlık gerekçesiyle bir kez daha dava açılması tavsiyesinde bulundu.

Polis, dosyaları Lieberman'a aktardığı şüphesiyle İsrail'in eski Belarus Büyükelçisi Zeev Ben Ariye hakkında da dava açılmasını tavsiye etti.

İsrail polisi, Lieberman ve eski büyükelçi hakkındaki dosyaları, tavsiye kararlarıyla birlikte Kamu Savcılığına gönderdi.

Lieberman hakkındaki bazı rüşvet ve yolsuzluk iddiaları soruşturulurken, eski büyükelçinin, Belarus yetkililerine aktarılmak üzere Adalet Bakanlığından aldığı belgeleri Lieberman'a verdiğinden şüpheleniliyor.

Eski Büyükelçinin bu belgeleri 2008 yılı Ekim ayında Dışişleri Bakanlığı kanalıyla aldığı, belgede Lieberman hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle Belaruslu yetkililerden bilgi talebinin de bulunduğu kaydedildi.

Lieberman ise polisin hakkındaki tavsiyesi ile ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak Dışişleri Bakanının yardımcıları, Lieberman'ın polisin açıklamasından herhangi bir endişeye kapılmadığını belirttiler. Lieberman'ın bir yardımcısı, "Polisin geçmişte yine aceleyle yapılmış tavsiyeleri ortada. Bu yüzden heyecanlanmaya gerek yok" diye konuştu.

İsrail polisi, Lieberman hakkında, paravan şirketler ve hesap ağı kurarak milyonlarca dolar yasa dışı gelir sağladığı iddiasıyla yürüttüğü asıl soruşturmanın ardından, geçen yıl savcılığa dava açılması tavsiyesinde bulunmuştu.
 
 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 07:16
banner53
YORUM EKLE

banner39