Lieberman: Yardım filosuna geçiş izni yok

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Gazze'ye yola yardım gemileri için tehdit gibi uyarıda bulundu.

Lieberman: Yardım filosuna geçiş izni yok


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Gazze'ye insani yardım malzemeleri götürmek üzere yola çıkan filonun eylemini "İsrail'in egemenliğine karşı bir şiddet propagandası teşebbüsü" olarak değerlendirdi.

İsrail radyosunun haberine göre Lieberman, "yardım konvoyu İsrail'e karşı bir şiddet propagandası ve İsrail topraklarında, hava veya deniz sahasında egemenliğinin herhangi bir şekilde tehdit edilmesine izin vermeyecek" dedi.

Radyo, Lieberman'ın değerlendirmelerini Dışişleri Bakanlığı'nda yardım gemileriyle ilgili bir brifingde dile getirdiğini kaydetti.

Lieberman, Gazze Şeridi'nde insani bir kriz olmadığını söyleyerek, "Hamas'ın İsrail vatandaşlarına karşı işlediği savaş suçlarına, İsrail kentlerine düzenlediği binlerce roket saldırısına rağmen İsrail'in buna mümkün olan en insani şekilde karşılık vermeyi sürdürdüğünü" öne sürdü.

KIBRISLI RUMLAR DA İSRAİL GİBİ KONUŞTU

Öte yandan Kıbrıs Rum Kesimi, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Filistin'e giden gemilerin kendi kıyılarından Gazze'ye doğru yola çıkmalarına izin vermeyeceğini açıkladı.

Hükümet sözcüsü Titos Hristofides yaptığı açıklamada, kampanya organizatörlerinin, bu konuya Kıbrıs Rum yönetiminin karıştırılmaması yönündeki çağrıyı dikkate almadıklarını öne sürerek, bu nedenle gemilerin K ıbrıs Rum kıyılarından Gazze'ye hareket etmelerine müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

Filistin halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını, 3 yıllık İsrail ablukasını kınadıklarını belirten Rum sözcü, buna karşın gemilerle ilgili kararlarını , adanın "hayati çıkarları gereği aldıklarını" kaydetti.

İsrail ordusu, bazı teknik arızalarla iki geminin devre dışı kalması ve yolcularının Mavi Marmara gemisine aktarılmasının ardından, sayıları 7'ye düşen filoyu durdurmak amacında... İsrail donanmasına bağlı gemilerin, İsrail kontrolü altındaki yaklaşık 20 millik Gazze sularına girer girmez gemilere müdahalede bulunacağı bekleniyor.

GEMİDEKİ CANLI YAYINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2010, 09:24
banner53
YORUM EKLE

banner39