banner39

Lieberman yine ağız değiştirdi: Barışa hazırız

Göreve geldiği ilk gün yaptığı açıklamalarla tepki çeken İsrail dışişleri bakanı, barış hamlelerine hazır olduğunu söyledi

Arşiv 02.04.2009, 12:58 02.04.2009, 12:58
Lieberman yine ağız değiştirdi: Barışa hazırız

Göreve geldiği ilk gün, Filistin'de bağımsız bir devletin kurulmasını hedefleyen Annapolis barış sürecine değil, Yol Haritası'na bağlı olduğunu söyleyerek tepkilere neden olan İsrail'in yeni Dışişleri Bakanı Avidor Lieberman, "İsrail, Yol Haritası ile ilgili yükümlülükleri üstlendi ve bunları kabul edecektir, ancak mütekabiliyet esastır" açıklamasında bulundu.

Lieberman, Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail kabinesinin 2003 yılında onayladığı Yol Haritası'na bağlı olduğunun altını çizerek, kendisinin buna karşı oy verdiğini, ancak bunun bir Bakanlar Kurulu kararı olduğunu ve kendisini de bağladığını kaydetti.

Yeni Amerikan yönetiminin de Annapolis sürecinde artık görüşmelerden yana olmadığını iddia eden Libenman, "Benim niyetim, Yol Haritası'nın aşama aşama takip edilmesi" ifadesini kullandı.

Geçen günlerde aşırıya kaçarak, iki devletli bir çözüm olacaksa oturduğu Yahudi yerleşimi Nokdim'deki evini boşaltmaya razı olduğunu söylediğini hatırlatan Lieberman, "Ancak, bunların hepsini hiçbir şey uğruna veremeyiz, mutlaka mütekabiliyet esas olmalı" görüşünü dile getirdi.

Yol Haritası'nda öngörülen İsrail'in yükümlülüklerini yerine getirmek için çaba harcayacağını belirten Lieberman, "Diğerlerinin aksine, ne yazıyorsa onu yapacağız. Söylediklerimizle demek istediklerimiz arasında herhangi bir çelişki olmayacak" açıklamasında bulundu.

Lieberman, Yol Haritası'nın özüne bağlı kalacaklarını ifade ederek, Filistin Yönetimi ile görüşmeler yapacaklarını, Filistinlilerin de her şeyden önce terörün önünü kesmesi, Gazze'yi kontrol altına alması ve Hamas'ı silahtan arındırması gerektiğini, bunlar olmadan ilerlemenin zor olacağını ifade etti.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?