banner39

Lieberman'dan Aşkabat'a Mossad ajanı büyükelçi

İsrail dışişleri bakanının büyükelçi seçimi Rus basınında geniş yankı buldu

Arşiv 07.10.2009, 18:01 07.10.2009, 18:01
Lieberman'dan Aşkabat'a Mossad ajanı büyükelçi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya şu günlerde İsrail'in Türkmenistan'a atamayı planladığı ilk büyükelçinin kimliğini ve atamanın anlamını tartışıyor.

Rus gazetesi Nezavisimaya Gazeta İsrail dışişleri bakanı Liberman'ın Türkmenistan'a eski Mossad ajanı Reuven Dinelya'yı tayin edeceği haberlerini 'skandal' olarak tanımladı.

Dinelya 1996 yılında ajanlık yaptığı suçlamasıyla Moskova'dan kovulmuştu. İsrail'in Türkmenistan'a atayacağı ilk büyükelçi olması beklenen Dinaya'nın atama kararını değerlendiren Rus basını, bakanın diplomatlar tarafından uyarıldığını ve "bölgede güçlü etkiye sahip ülkelerin" çıkarlarının gözetilmesinin söylendiğini de iddi etti.

Türkmenistan'ın ilk İsrail büyükelçisi olarak adı geçen Reuven Dinalya'nın 80'lerde gizli askeri istihbarat birimi içinde görev aldığı, 1991'de de Mossad için çalışmaya başladığı kaydediliyor. 1990'lı yılların başında terör ve uyuşturucu ticaretine karşı faaliyet gösteren İsrail istihbarat birimlerinin işlerini koordine etmek üzere Moskova'ya gönderilen Dinelya, 1995'te Rusya Askeri İstihbaratı uzay araştırmaları merkezinden bir yetkili ile yaptığı görüşme sonrasında yakayı ele verdi.

Orta Doğu ülkelerinin topraklarının özel haritası bulunan 10 gizli görüntüyü ele geçirmeye çalıştığı iddia edilen Mossad ajanı, Rusya'dan kovuldu. İsrail'e döndükten sonra BDT ve Baltık ülkelerinde yaşayan Yahudiler ile irtibatlı olan özel istihbarat birimi "Nativ"de çalışan Dinelya 2000 yılında Liberman başkanlığındaki Bizim Evimiz İsrail partisinde siyaset yapıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?