banner15

'Limanlar hakkında bilgilendirdik'

Dışişleri Bakanlığı "Bakanımızın talimatıyla ilgili devlet kurumlarımız süreçle ilgili olarak en iyi şekilde bilgilendirilmişlerdir" dedi.

'Limanlar hakkında bilgilendirdik'

Türk Hükümetinin AB’ye yaptığı sürpriz Kıbrıs önerisine ilişkin tartışmalar sürerken Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, “Bakanımızın talimatıyla ilgili devlet kurumlarımız süreçle ilgili olarak en iyi şekilde bilgilendirilmişlerdir” dedi.

 

Dışişleri, Türkiye’deki tartışmaların kendilerini “derinden üzdüğünü” belirterek, “Kıbrıs Türklerinin geleceğinin kurtarılması ve Türkiye’nin yarım asırlık AB ilişkilerinin rayından çıkarılması çabalarının boşa çıkarılması hamlelerimizin ‘bilgi verildi-verilmedi’ tartışmalarıyla gölgelenmesi çok acıdır” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs Türklerinin geleceği ile ilgili çok kritik bir süreç yaşandığı belirtilerek “Bakanlık olarak özveri ve sorumluluk duygusu içinde büyük bir diplomasi mücadelesi verdiğimiz bir dönemde Türkiye içindeki tartışma bizi derinden üzmektedir” denildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:


“Kıbrıs Türklerinin geleceğinin kurtarılması ve Türkiye’nin yarım asırlık AB ilişkilerinin rayından çıkarılması çabalarının boşa çıkarılması hamlelerimizin ‘bilgi verildi-verilmedi’ tartışmalarıyla gölgelenmesi çok acıdır. Milli çıkar ve menfaatlerimizin korunmasının bu kadar önemli olduğu bir dönemde devlet kurumları arasında güven bunalımı çıkartma gayretleri ülkemizin yüksek çıkarlarına hizmet etmemektedir.”

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün talimatıyla “devlet kurumlarını süreçle ilgili olarak en iyi şekilde bilgilendirildiğini” vurgulanan açıklamada şöyle denildi:


“Bakanlığımız ve Genelkurmay Başkanlığı Türkiye’nin güvenliği ve milli meselelerini ilgilendiren her konuda geleneksel yakın işbirliği ve yeri geldiğinde ortak çalışmalar yapan iki önemli kurumdur. Bu işbirliği hiçbir yanlış anlama ve yoruma mahal bırakmayacak şekilde her zaman olduğu gibi güvene dayalı biçimde sürdürülmektedir ve sürdürülmeye devam edecektir.


Kurumlarımız arasında noksan işbirliği ve güven eksikliği varmış gibi oluşturulan hava Türkiye’nin yüksek menfaatlerine hizmet etmemektedir.”
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48