banner15

Linç girişimi sorumluları serbest

Sakarya'da DTP'lilerin gecesini basmak isteyen gruptan gözaltına alınanlar serbest bırakıldı.

Linç girişimi sorumluları serbest

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adapazarı'nda DTP'nin düzenlediği gecede yaşanan olaylarla ilgili soruşturma kapsamında tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 10 kişi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Sanıkların avukatı Tayfun Zeki, yaptığı açıklamada, sanıkların Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet ve suç işlemeye teşvik nedeniyle yargılanmak istendiğini söyledi.

Organize bir topluluk olmadığı için Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet gibi bir suçun söz konusu olmadığını belirten Zeki, şunları kaydetti:

"Ortada bir suç olmadığını düşünmekteyiz. Mahkeme en doğru şekilde
tutuksuz yargılanmaları konusunda karar verdi. Zaten bir etkinliğin şehir merkezindeki bir salonda yapılmasına izin verilmesi, idarenin büyük bir hatasıdır. Adapazarı gibi şehit veren bir bölgede halk tahrik olabilir. Şehit veren Sakarya'nın böyle bir etkinliği protesto etmesi, İstiklal Marşı okuyarak saygı duruşunda bulunmasının bir suç olmadığını düşünüyoruz."

SAKARYA'DA NE OLDU?

27 Nisan akşamı, DTP'nin bir düğün salonunda düzenlediği etkinliği, 1000 kişilik bir grup basmak istemişti.

Salonu taşlayan grubun polis tarafından dağıtılmaması nedeniyle DTP'liler 5.5 saat mahsur kalmıştı. Salonda fenalaşanları hastaneye taşıyan ambulanslara da saldırılmıştı.

DTP Sakarya İl Örgütü'nün düzenlediği etkinliği kuşatan ve DTP'lileri linç etmek isteyen gruptan hiç kimse gözaltına alınmamıştı. Düğün salonunda mahsur kalan insanlar fenalaşırken dışarıda toplananlar 5.5 saat boyunca dağıtılmadı. Olaylardan bir gün sonra savcılık çok sayıda soruşturma başlattı.

Birinci soruşturma: Olayları kışkırtanların tespit edilmesi.

İkinci soruşturma: Etkinlikte DTP'lilerin ölen PKK'lılar için saygı duruşunda bulunduğu iddiası.

Üçüncü soruşturma: Ölen kişinin hastaneye geç götürülmesi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 11:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35