banner39

Linux, 8. özgür yazılım şenliğini İstanbul'da düzenliyor

Yazılım programı Linux Türkiye'de büyük şenlik düzenliyor.

Arşiv 09.04.2009, 14:26 09.04.2009, 14:31
Linux, 8. özgür yazılım şenliğini İstanbul'da düzenliyor
Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Linux dünyadaki en büyük organizasyonu İstanbul'da gerçekleştirecek.Katılımın ücretsiz olacağı etkinlikte bilgisayar kullanıcılarını yazılımla ilgili profesyonel yazılımcıların konferansları bekliyor.
 
Linux'un katılımcılara ücretsiz olarak katılabilecekleri programın içeriği:

 

17 Nisan Cuma

 BS1BS2Z35LABLAB2
9:30 - 10:00Kayıt    
10:00 - 10:30Açılış Konuşması
Chris Stephenson, Doruk Fişek, Ferda Keskin
    
10:30 - 12:00Javascript: The Good Parts *
Douglas Crockford
    
12:00 -13:00ARA
13:00 - 13:50The Efficiency of Open Source Software Development *
Stefan Koch
Flex ve Red5 ile Video Streaming
Giray Pultar, Utku Somer
 
Debian Geliştirme Araçları
Murat Demirten, Recai Oktaş
 
JBOSS Seam Atölyesi

Hakan Uygun

PHP/Cake ile LKD Üye Yazılımı Atölyesi

Burak Usgurlu

14:00 - 15:00Türkçe Metin Arama Sistemlerinde Bilgi Erişim Sistemleri ve Veritabanlarının Karşılaştırılması
Özgür Yılmazel
Python & Qt
Ümit Öztosun
 
Linux Nasıl Savunulmaz ve Tanıtılmaz
Enver Altın
15:00 - 15:30ARA
15:30 - 16:20Özgür Yazılım-Müzik Uygulamaları

Mehmet Okonşar

Bir USB Bellekte Çok Sayıda Linux Dağıtımı
Mahmut Sedat Eroğul
Özgür Yazılımlar ile VoIP Denetimi
Fatih Özavcı
KDE Programlama Atölyesi

Gökmen Göksel, Gökçen Eraslan

PHP/Cake ile LKD Üye Yazılımı Atölyesi
Burak Usgurlu
16:30 - 17:30Özgür Yazılımdan Kültür Endüstrisine Şık Bir Pas: Copyleft
Koray Löker
PostgreSQL Veritabanı Yönetim Temelleri
Devrim Gündüz
 
Biyoenformatik Alanında Özgür Yazılımların ve Özgür Verinin Önemi
Arman Aksoy
 

18 Nisan Cumartesi

 BS1BS2Z35LABLAB2
10:00 - 10:30Kayıt    
10:30 - 12:00How Embracing Open Source Built Google *
Jonathan Conradt
    
12:00 -13:00ARA
13:00 - 13:50KDE4 ve Teknolojileri *
Sebastian Kügler
Açık Kaynak UPnP AV Projesi, ve Uygulaması
Alper Akcan, Murat Parlakışık
OpenOffice.org
Hakan Hamurcu, Mehmet Pekgenç
Django Atölyesi
Can Burak Çilingir
PHP/Cake ile LKD Üye Yazılımı Atölyesi
Burak Usgurlu
14:00 - 15:00Özgür Yazılım ve Çalışma Kültürü
Chris Stephenson
Pardus 2009 ve Yenilikler
Gökmen Göksel, Gökçen Eraslan
Özgür Robotik
Gürer Özen
15:00 - 15:30 ARA
15:30 - 16:20Özgür İnsan Kaynağı ve İş Hayatı
Barış Şimşek
Nasıl Pardus Geliştiricisi Olunur?
Onur Küçük
Modelica Modelleme Dili
Ali Boyalı
Ruby Atölyesi
Erek Göktürk
PHP/Cake ile LKD Üye Yazılımı Atölyesi
Burak Usgurlu
16:30 - 17:30Türkiye'de Internet ve Linux'un Tarihi
Mustafa Akgül
Fındık, Herkese Açık Filtre
Fındık Ekibi
Ağ Sunucusu Geliştirme Teknikleri
Serdar Köylü
* Sunum dili İngilizce olacaktır. Simultane çeviri yapılacaktır.

 

Yabancı Konuşmacılar:


Douglas Crockford : Javascript programla dilinin yaşayan en önemli otoritelerindendir. JavaScript: The Good Parts kitabının yazarıdır. ECMAScript standardını yöneten ECMA TC39 komitesinin üyesidir. Veri değiş tokuş standardı olan JSON'un mucididir.


Jonathan Conradt : Google Chrome Web Tarayıcısı program yöneticilerindendir. Çalışma alanları arasında açık kaynaklı WebKit renderer entegrasyonu, yine açık kaynaklı V8 Javascript motoru, eklentiler bulunmaktadır. Google'dan önce Microsoft'ta, Microsoft'un MediaCenter IPTV ürünü için gömülü XHTML tarayıcı program yöneticiliği yaptı. Microsoft'tan önce de Gallup Organizasyonu'nun web tabanlı anket ve analiz sistemini oluşturdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin konuğu olarak etkinliğe katılıyor.


Sebastian Kügler : Sebastian Kügler 2004′ten beri bir KDE hacker'ı olan Kügler, günümüzde KDE'nin Plazma ekibinde güç yönetimi, e-posta, masaüstü arama ve mobil gereçler üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Kügler, KDE'nin pazarlama çalışmalarına önayak olmuş ve 2006 yılında KDE e.V.'nin yönetim kuruluna katılmıştır. KDE'nin yayım ekibi ile de çalışmakta olan Kügler, ekibin reklam koordinatörlüğünü yaparken bir yandan da yüksek katman geliştirme konuları ile ilgili de fikir geliştiriyor. Boş zamanlarında, IRC'deki adı ile "sebas", tahmin edebileceğiniz gibi, KDE ve Plazma üzerine fotoğraf ve programlama ile uğraşıyor. Pardus Linux'un konuğu olarak etkinliğe katılıyor.


Stefan Koch : Boğaziçi Üniversitesi, İşletme Bölümünde çalışmakta olan Doç. Dr. Stefan Koch'un araştırma alanları arasında kullanıcı inovasyonu, yazılım projeleri için maliyet tahmini, açık kaynak geliştirme modeli, bilgi sistemleri ve ERP sistemlerinin faydalarının değerlendirmesi vardır. Aralarında Information Systems Journal, Information Economics and Policy, Decision Support Systems, Electronic Markets, Journal of Database Management, Journal of Software Maintenance and Evolution and Wirtschaftsinformatik'in de bulunduğu hakemli dergilerde 10′u aşkın, uluslararası konferanslarda ve kitaplarda da 30′u aşkın makalesi yayınlanmıştır. 2004 yılında, uluslararası bir yayıncı için "Free/Open Source Software Development" kitabının editörlüğünü yapmıştır. International Journal on Open Source Software & Processes kurumunun genel yayın yönetmenliği görevini sürdürmektedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin misafiri olarak etkinliğe katılıyor.

Yerel Konuşmacılar:


Can Burak Çilingir: Django Atölyesi
Django ile web uygulamasi gelistirmek icin gerekecek temel bilgilerin verilecegi bu oturumda Django ile basit bir web uygulamasi gelistirilecek ve django katmanlarindan nasil faydalanilabileceginden bahsedilecektir.


Fatih Özavcı: Özgür Yazılımlar ile VoIP Denetimi
VoIP altyapısı, ağ bileşenleri, cihazlar ve servis yapılandırmalarının analizi sürecinde izlenebilecek adımlar anlatılacaktır. VoIP denetim aşamalarında kullanılabilecek olan özgür yazılımlar tanıtılacak, kullanım amaçları ve alternatifleri tartışılacaktır.


Gürer Özen: Özgür Robotik
Özgür yazılımların, hareketli zeki robotlar alanında, robotun yapımından, kontrol alt yapısına ve planlama sistemlerine kadar kullanımına dair; kendi robot geliştirme sürecimizde edindiğimiz deneyimleri de içeren bir seminer olacaktır.


Koray Löker: Özgür Yazılımdan Kültür Endüstrisine Şık Bir Pas: Copyleft
Kavramın tarihçesine, Richard Stallman'ın mülkiyet ilişkileri tarifi açısından yaklaşımı, teriminin ortaya çıkışı, özgür yazılım dünyasından ilham alınarak kültürel üretimler için nasıl kullanıldığı, uyarlandığı gibi durumların bir tespiti halinde yaklaşılacak; bu biçimde genel bir çerçeve çizildikten sonra bugün Copyleft kavramı çerçevesinde dönen tartışmalar ve bunlara ilişkin eleştiri ve sorular üretilmeye ve tartışılmaya çalışılacaktır. Sunum boyunca kavramları somutlaştırmak için Blender Vakfı'nın özgür filmleri Elephants Dream ve Big Buck Bunny, Vikipedi ve Creative Commons lisansıyla, kullanıldığı alanlardan yararlanılması planlanmaktadır.


Barış Şimşek : Özgür İnsan Kaynağı ve İş Hayatı
Profesyonel iş dünyasında özgür yazılımın yeri, özgür yazılımcılar için iş fırsatları, insan kaynakları açısından özgür yazılımcılar, gelecek planlaması yapan bir üniversiteli için özgür yazılım alanında kariyer planlaması, üniversite ortamlarında ve eğitimde kapalı koda neden karşıyım?


Gökmen Göksel & Gökçen Eraslan: Pardus 2009 ve Yenilikleri
Pardus 2009′da kullanıcıları neler bekliyor? Her sürümünde yeni teknolojileri beraberinde getiren Pardus, 2009 sürümünde KDE 4 masaüstü ile yeni bir masaüstü deneyimini kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.


Onur Küçük: Nasıl Pardus Geliştiricisi Olunur?
Özgür yazılım projelerinde geliştirici olmak için nelerin bilinmesi gerekiyor, hangi noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Bir özgür yazılım projesi olan Pardus Projesi'nde geliştiricilerinin kullandığı araçlar, uyguladığı yöntemler ve bir Pardus geliştiricisi olmak için yapılması gerekenler.


Ali Boyalı: Modelica Modelleme Dili
Modelica, uluslararası işbirliği çalışmaları (www.modelica.org) ile açık kaynak kodlu olması ve hiyerarşik nesne tabanlı fiziksel modelleme amacıyla geliştirilen yeni bir programlama dilidir. Yazılım dili, araçlarının verimli bir şekilde simülasyon kodlarını türetmek, model kütüphaneleri ve simülasyon (benzetim) spefikasyonlarının değişimine izin vermek amacı ile tasarlanmıştır.


Hakan Hamurcu & Mehmet Pekgenç: OpenOffice.org
Bu seminerde, tüm dünyada beğeni ile kullanılan ve hızla kullanım oranı artan özgür ofis yazılımı OpenOffice.org'un gelişim süreci, Türkiye ekibi olarak OpenOffice.org'a verilen katkılar, yürütülmekte olan web, wiki, forum, çeviri projeleri ile ileride yapılması düşünülen yeni projelere yer verilecektir.


Ö. Batur, H.K. Cevahir, M.A. Katırcıoğlu, B. Oğuz : Fındık: Herkese Açık Filtre
İçerik filtreleme yazılımı olarak "Fındık" tanıtılacaktır. Projenin ilk çıktıları ile bir sunum yapılacak, mevcut özellikleri ve tasarım amaçları katılımcılar ile paylaşılacaktır. Neden böyle bir projeye başlanıldığı, nerede olduğu ve Fındık'ın nereye doğru gitmek istediği gelecekteki kullanıcıları ve geliştiricileri ile tartışılacaktır.


B. Arman Aksoy: Biyoenformatik Alanında Özgür Yazılımların ve Özgür Verinin Önemi
Bu seminerde ilk olarak, son zamanların gözdesi Biyoenformatik'in ne olduğundan ve kısa tarihçesinden bahsedilecek; devamında bu bilim dalının önemli rol oynadığı, İnsan Genom Projesi ve FightAids@Home gibi popüler araştırmalardan örnekler sunulacak ve bu araştırmalarda özgür yazılımların/verinin kullanım alanlarına ve önemine yer verilecektir.


Serdar Köylü: Ağ Sunucusu Geliştirme Teknikleri
Ağ sunucusu yazmak, basitçe iki bilgisayar arası veri yollamaktan daha fazlası demektir. Hangi tür veri iletişimi, doğrulama, kaynak paylaşımı, kaynakları etkili kullanma gibi olmazsa olmaz detayları bu seminerde masaya yatırıyoruz.


Hakan Uygun: JBoss Seam Atölyesi
JBoss Seam, EJB3, JSF teknolojileri ile Java EE 5 kurumsal uygulama geliştirme çalışması olacaktır. Bu çalışma içerislnde seam araçları ile yenl bir web uygulaması için gerekli ortam hazırlanacak ve ardından basit bir web uygulaması geliştirilecektir. Bu atölye çalışmasına katılacakların temel düzeyde Java bilgisi sahibi olmaları faydalı olacaktır.


Enver Altın: Linux Nasıl TanıtılMAZ? Nasıl SavunulMAZ?
Linux tanıtım seminerleri ve sunumları bugünlerde hemen herkes tarafından yapılıyor; en azından henüz bilmeyen ailemize ve arkadaşlarımıza Linux'dan bahsediyoruz. Enver Altın, Linux etrafındaki çeşitli teknik sunumlara izleyici gözüyle bakmamızı sağlayacak; kendisinin ve diğer seminer konuşmacılarının zaman zaman yaptığı hataları ve teknik sunumların eksiklerini gözler önüne sererek Linux'u tanıtmanın ipuçlarını paylaşacak.


Mehmet Okonşar: Özgür Yazılım-Müzik Uygulamaları
GNU/Linux işletim sistemi ve müzik, zorlu bir başlangıç. Canlı (real-time) müzik uygulamaları ve GNU/Linux işletim sistemi. Tümleşik (integrated) çoklu-ortam (multimedia) GNU/Linux sürümleri. Açık yazılımların, ticari yazılımlar karşısındaki güncel durumları: HDD kayıt uygulamaları, MIDI-audio sequencing, software-synthesizers. Tüm platformlarda çalışabilen ve 'kapalı' hemcinslerine göre büyük tasarım ve yazılım kalitesi üstünlükleri gösteren uygulamalar: Common Music (algoritmik bestecilik), Keykit (deneysel, gerçek zamanlı MIDI), Lilypond (nota yazım) Csound (elektronik müzik). Bu uygulamaların Gnu-Emacs arayüzü ile kullanımı.


Özgür Yılmazel: Türkçe Metin Arama Sistemlerinde Bilgi Erişim Sistemleri ve Veritabanlarının Karşılaştırılması
LAMP (Linux Apache MySQL ve PHP) uzun bir süredir e-ticaret ile uğraşan kuruluşların favori platformu haline gelmiş durumda. LAMP tabanlı çözümler firmaların web arayüzlerinden, şirket içi döküman havuzlarının yönetimine kadar bir çok yerde sıklıkla kullanılmakta. Bu konuşmada metinsel verilerin yoğun olduğu ve arama teknolojisinin doğrudan satış ile bağlantılı olduğu durumlarda LAMP modelinin geliştirilerek gene açık kaynak kodlu bilgi erişim kütüphanelerinden faydalanılarak iyileştirilmesi ele alınacak. Önerilen LAMP+L (Lucene) tabanlı sistemlerin Türkçe için uygulanabilirliği ve mevcut sistemlerle karşılaştırılması sunulacak, ve uygulanmış sistemlerden örneklere değinilecektir.


Devrim Gündüz: PostgreSQL Veritabanı Yönetim Temelleri
PostgreSQL'in kurulumdan sonra yönetilmesinde birçok aşama mevcuttur. Bunun içinde performans ayarları, sorun analiz teknikleri, işletim sistemi ve donanım ayarları gibi alt konular bulunmaktadır. Seminerde bu aşamalar örneklerle anlatılacaktır.


Murat Demirten, Recai Oktaş: Debian Geliştirme Araçları
Seminerde Debian ve türevi dağıtımların geliştirilmesinde etkin rol oynayan Cdbs, Debhelper, Pbuilder gibi klasik paket geliştirme araçlarının yanısıra Debian tabanlı "Çalışan CD" üretmekte kullanılabilecek Livehelper, özelleştirilmiş Debian dağıtımlarını belirli bir çatı altında toplamayı hedefleyen "Debian Pure Blends" projesi üzerinde durulacaktır.


Mustafa Akgül: Türkiye'de Internet ve Linux'un Tarihi: Bir Kişisel Değerlendirme
İnternet ve Özgür Yazılım sarmal bir şekilde bir birini desteklemekteler. Türkiye'de Linux ve İnternet etkinlikleri oldukça içice gelişmiştir. Türkiye'de gelişmeleri yakından izlemiş biri olarak, gelişme sürecini özetlemeye çalışacağım. Bu olayların içinden, kişisel bir değerlendirme olacaktır.


Alper Akcan, Murat Parlakışık (AirTies Wireless Networks): Açık Kaynak UPnP AV Projesi, ve Uygulaması
Sunumda SSDP (Simple Service Disvocery Protocol), UPnP AV (Universal Plug and Play Audio/Video), ve DLNA (Digital Living Network Alliance) protokolleri ve Audio/Video Network urunlerinde kullaniminlari anlatilacaktir. UPnP AV MediaServer, MediaRenderer, ve ControlPoint cihazlarinin calisma mekanizmalari ve gelistirmekte oldugumuz acik kaynak kodlu UPnPAVd projesi ayrintili olarak incelenecek ve sunum sonunda PlayStation 3 (MediaRenderer) ve Airties Wireless Modem (upnpavd - MediaServer) kullanilarak uygulamasi yapilacaktir.


Mahmut Sedat Eroğul : Bir USB Bellekte Çok Sayıda Linux Dağıtımı
Çoğu dağıtım kendisini Flash diske yüklemek için bir program/script içeriyor  ama yalnız kendisini ve tek seçenek olarak. Sunumda bu işi hazır bir programla değil de kendiniz yapmak isterseniz bilmeniz gereken kavramlar; grub, syslinux, uyumlu dağıtımlar örneklerle açıklanarak 2 GB'lik bir USB belleğe 5 farklı dağıtım yüklenmesi anlatılacak; 4 GB'lik bir USB belleğe bir düzine dağıtım için de ipuçları verilecek.


Gökmen Göksel / Gökçen Eraslan : KDE Programlama Atölyesi
Katılımcıların temel Python/Qt programlama bilgisine sahip olması, mümkünse KDE 4 ortamı ile tanışık ve bir süredir bir GNU/Linux dağıtımı kullanıyor olması katılım için yeterlidir. Atölye için önkayıt yapılması önerilmektedir.


Burak Usgurlu : PHP/Cake ile LKD Üye Yazılımı Atölyesi
Linux Kullanıcıları Derneği'nin üye kayıtlarının tutmak için geliştirdiği üye yazılımının yeni sürümünün yönetim paneli, şenlik boyunca bu atölye çalışması sırasında geliştirilecek. PHP ile yazılım geliştirme deneyimi olan ama yazılımda kullanılan CakePHP framework'üne aşina olmayan ya da üye yazılımının nasıl bir işlevi olması gerektiğini bilmeyenler için şenliğin ilk günü saat 13:00′te başlayacak 1.5 saatlik bir eğitim olacak. Ardından da elde edilen bu bilgilerle ilk günün kalan zamanı ve ikinci günün tamamında üye yazılımı atölyeye katılan geliştiricilerle beraber kodlanacak.


Erek Göktürk : Ruby Atölyesi
Dil ile gelen ifade özgürlüğü ve üretkenlik: Ruby ve Ruby on Rails. Bir zamanlar BASIC, gerçekten basit idi. BASIC ile başlayanlar Fortran, Pascal, veya C'ye geçtiklerinde rütbeleri artmış gibi olurdu. Bir de LISP, Simula, Ada gibi daha egzotik dillerin sesi duyulurdu uzaktan. Köprülerin altından çok sular aktı. Peki ya BASIC kadar basit bir sözdizimi ile LISPvari bir meta-programlama desteğini, smalltalk kadar kuvvetli bir nesne tabanlı yaklaşım ile birleştirsek, zümrüt gibi bir dil çıkmaz mıydı karşımıza? Hatta bunun üstüne de çok hızlı bir şekilde web uygulaması geliştirmek için bir çerçeve (framework) olsa. Hatta geliştirdiğimiz uygulamaları ister dizüstümüzde denesek, istersek de kolay bir şekilde, örneğin Glassfish üzerine veya Apache'nin arkasına konumlandırabilsek.
 
Bu seminerin ilk yarısında Ruby dili ve Ruby on Rails ile tanışacaksınız. Size gerekenler: biraz nesne programlama bilgisi, biraz web uygulaması nasıldır birşeydir tuzu, ve azıcık sabır biberi. Seminerin ikinci yarısında katılımcılardan gelecek isteklere bağlı olarak Ruby ve Ruby on Rails'in daha ileri düzey özellikleri arasında bir gezinti yapacağız.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?