banner39

Liseli gençler umutsuz değil

Lise öğrencileri arasında yapılan anket sonuçlarına göre gençlerin % 65'i geleceğe umutla bakıyor

Arşiv 05.04.2007, 12:39 06.07.2018, 09:31
Liseli gençler umutsuz değil

29 bin liselinin katıldığı anket gençlerin karamsar olmadığını ortaya koydu. Ancak gençlerin yüzde 4'ü en az bir kez uyuşturucu kullanmış.

Meclis Okullarda Şiddet Araştırma Komisyonu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa 261 okulda yaklaşık 29 bin lise öğrencisinin katıldığı dev bir anket yaptırdı.

Anket gençlere yönelik ilginç sonuçlar ortaya koydu. En önemli sonuçlardan biri ise gençlerin geleceklerine güvenle bakması oldu. Gençlerin yüzde 65.6'sı gelecek ile ilgili her şey daha iyi olacak", yüzde 17,2'si "biraz daha iyi olacak", yüzde 8,8'i "hiçbir şey değişmeyecek" diye düşünüyor. Karamsarların oranı ise son derece düşük. Gençlerin yüzde 5.5'i "her şey daha kötü olacak", yüzde 3'ü de "biraz daha kötü olacak" diye düşünüyor. Anket, gençler arasındaki uyuşturucu kullanımının önemli bir boyuta ulaştığını da gözler önüne serdi.

Gençlerin yüzde 4'ü en az bir kez uyuşturucu ve uyarıcı madde kullandıklarını belirtti. Son üç ay içinde en az bir kez uyuşturucu alan gençlerin oranı yüzde 2.9. Sigara da gençler arasında yaygın. Yüzde 37'lik grup en az bir kez sigara kullanmış. Yüzde 15.6'lık grupta sigara alışkanlık haline gelmiş. Yüzde 30'luk grup alkol kullanmış.

İnternet sorun
Anket, gençlerin okuldan çıkınca internet kafelerde vakit geçirdiğini ortaya koydu. Gençlerin yüzde 56.6 okul dışı zamanlarını internet kafelerde geçiriyor. Sokakta arkadaşları ile dolaşma oranı ise yüzde 45.6.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?