banner39

Liste yeniden Köşk'te

Türk-Alman Üniversitesi Rektör adayı olan YÖK Üyesi Prof. izzet Özgenç, adaylıktan istifa etti.

Arşiv 22.06.2010, 01:46 22.06.2010, 01:46
Liste yeniden Köşk'te


Türk-Alman Üniversitesi için Rektör adayı olan ve ilk sırada Köşk'e gönderilen YÖK üyesi Prof. İzzet Özgenç, adaylıktan istifa etti, bunun üzerine YÖK Köşk'ke yeni bir liste suncu.   

YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan, Türk-Alman Üniversitesi için rektör adayı olan ve ilk sırada Köşk'e gönderilen YÖK Üyesi Prof. izzet Özgenç'in adaylıktan istifa ettiğini açıkladı. Özcan, 'Listeyi Cumhurbaşkanı'ndan geri istedik' dedi. YÖK Genel Kurulu toplantısına verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özcan, şunları söyledi: 'izzet Bey'i birinci sırada göndermiştik ama o istifa etti. Nedenini bilmiyoruz. Biz de Cumhurbaşkanlığı'ndan listeyi geri istedik. Liste geldi, şimdi onu tartışacağız.'

'TEKNOLOJi'YE ÖZEL KONTENJAN

Üniversitelerin kontenjanlarının gelecek yıl için yüzde 5 artırılmasını planladıklarını söyleyen Özcan, ekledi: Program ne kadar tercih edilmiş, kaçta kaçı dolmuş, buna göre kontenjan veriyoruz. Doluluk oranları, yüzde 5 ile yüzde 100 arasında değişen miktarlarda çıktı. Biz de dedik ki yüzde 20'nin altındakilere kontenjan vermeyelim. Hatta bazılarına sıfır kontenjan verdik ki kapatılsın diye. Çünkü 2-3 yıldır kimse gitmiyor. Öte yandan Afyon Kocatepe, Fırat, Gazi, Karabük, Marmara, Sakarya ve Süleyman Demirel üniversitelerinin bünyesinde yeni kurulan teknoloji fakültelerinin mühendislik bölümlerine 2010-ÖSYS ile öğrenci alınacak. Bu fakültelere 2010-ÖSYS ile toplam 2 bin 720 kontenjan ayrılması kararlaştırıldı.

EgitimGazetesi.com  
 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?