banner39

Listeler 9 Haziran'da askıya çıkarılacak

Anayasa değişikliği kapsamında yapılacak olan referandum takvimi belirlendi.

Arşiv 01.06.2010, 05:10 01.06.2010, 05:10
Listeler 9 Haziran'da askıya çıkarılacak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 12 Eylül 2010'da yapılacak referandumda, bir sandık bölgesindeki seçmen sayısını 400 olarak belirledi. Radyo ve televizyonlar da bugünden itibaren yayın ilkelerine uyacaklar.

YSK'nin konuya ilişkin kararları Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.
Buna göre, seçim takviminin kabulüne ilişkin YSK'nin 25 Mayıs 2010 tarih ve 340 sayılı kararı gereğince, muhtarlık bölgesi askı listeleri 9 Haziran 2010'da güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılacak ve 22 Haziranda askıdan indirilecek.

Anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulacağı bir sandık bölgesindeki seçmen sayısı 400 olarak belirlendi. Bazı mahalle ve köylerde seçmen sayısı da 420'yi aşmadığı takdirde bir sandıkta oy kullanılabilecek.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında YSK'nin, radyo ve televizyon kuruluşlarının uyması gereken kurallara ilişkin kararı da yer aldı.

Bu çerçevede, bugünden itibaren referandum döneminde radyo ve televizyon kuruluşlarının, 3984 Sayılı Yasa'nın değişik 4. maddesinde saptanan yayın ilkelerine titizlikle uymaları gerekiyor.

Radyo ve televizyon kuruluşları, halkoylaması döneminde Anayasa değişikliği ile ilgili tek yönlü, taraflı yayın yapamayacaklar ve fırsat eşitliğini sağlamak zorunda olacaklar. Ayrıca, halkoylaması ile ilgili reklam yayınlanamayacak.

Halkoylamasında oy verme gününden önceki 24 saat içinde her türl ü haber, röportaj gibi programlar veya reklamlar yoluyla kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi iletişim telefonları yoluyla "mini referandum" gibi adlarla, Anayasa'da yapılan değişikliklerin lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek yayınlarda bulunulamayacak. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?