Litvinenko'nun eşi de Putin'i suçladı

Londra’da zehirlenerek yaşamını yitiren eski KGB ajanının eşi, kocasının ölümünden Rus yönetimini sorumlu tuttu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Litvinenko'nun eşi de Putin'i suçladı

İngiltere’de zehirlenerek ölen eski Rus ajanı Alexander Litvinenko’nun eşi Marina Litvinenko, kocasının ölümünün arkasında Rusya devlet yöneticilerinin bulunduğuna inandığını söyledi.

 

İngiliz The Mail on Sunday’e konuşan Marina Litvinenko, “Tabii ki bu zehirleme olayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bizzat rol almadı, ama onun Rusya’daki uygulamaları, İngiltere’de bir İngiliz vatandaşının öldürülmesini mümkün kıldı” dedi.

Kocasının katilinin bulunacağına dair İngiliz polisine güvendiğini de belirten Marina Litvinenko, kocasının ölümünden bu yana Rusya devlet yöneticilerinin kendisiyle hiç temas kurmadığına da dikkat çekti.

Rus devlet yetkilileri kendisini arasalar bile, onlara soruşturma konusunda yardımcı olabileceğini zannetmediğini de vurgulayan Bayan Litvinenko, onların doğruları söyleyeceğinden ya da aldıkları bilgileri düzgün kullanacaklarından emin olmadığını söyledi.

Marina Litvinenko, eşi hakkında basında çıkan gerçek olmayan haberler nedeniyle gazetecilere konuşma kararı aldığını da belirtti.

Öte yandan eski ajanın ölümünü soruşturan 2 İngiliz polisinde radyoaktif Polonyum 210 maddesine rastlandığı açıklandı. Her iki polisin de tıbbi müşahade altında oldukları belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?