banner39

Livaneli bestesine Rai-1 ödülü

İtalyan televizyonu Rai-1’deki “Zecchino d’Oro” (Altın Sikke) şarkıcı çocuklar yarışmasında, Zülfü Livaneli’nin bestesi ödül aldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Livaneli bestesine Rai-1 ödülü

Rai-1’in Bologna stüdyolarında düzenlenen yarışmada, Livaneli’nin bestelediği ve 10 yaşındaki Deniz Ünel’in seslendirdiği “Lo scrivero’ nel vento” adlı şarkı, “İtalya’nın en beğendiği yabancı şarkı” ödülünü kazandı.

“Zecchino d’argento” (Gümüş Ödül)’e layık görülen şarkının, yarın gece yapılacak finale kalıp kalmayacağını ise yarışmanın bu geceki sonucu belirleyecek.

Livaneli’nin bestelediği şarkı, 7 yabancı şarkı arasından birinci seçilirken, ikinci Kenya’dan 9 yaşındaki Brian Mzee Omondi’nin “Un baby presidente” şarkısı, üçüncü de 8 yaşındaki Eleonora Brenni’nin “La mia Suisse” adlı şarkısı oldu.

LİVANELİ’NİN “EY ÖZGÜRLÜK” BESTESİNDEN...
Livaneli’nin “Ey Özgürlük” adlı parçasının üzerine bir İtalyan tarafından yazılan İtalyanca şarkı sözleri ile “Lo scrivero’ nel vento” adlı şarkı ortaya çıktı.

Şarkıda, “Gel arkadaş olalım / Bin seslerle koro kuralım / Sevgi dolu dünyada / Barış içinde yaşayalım” biçiminde Türkçe bir dörtlük de yer alıyor.

Babası Türk annesi ise İtalyan asıllı olan Deniz Ünel, yarışmada elde ettiği ödülle küçük yaşta önemli bir başarıya imza atmış oldu.

Rai-1’in bu yıl 49. düzenlediği “Zecchino d’oro” yarışmasına 14 şarkı yarışıyor.

Rai-1 yetkilileri yarışmaya katılan minik şarkıcıların, bu yıl yarışmak için başvuran 2300 aday arasından seçildiğini belirtti.

Rai-1 televizyonu, Deniz Ünel’in seslendirdiği parça da dahil olmak üzere, yarışmaya katılan tüm şarkıları internet ortamında görüntülü ve sesli olarak da yayımlıyor.

Şarkıların dinlenebileceği internet adresi şöyle:
http://www.media.rai.it/mpelenco/0,,zecchino2006^20602,00.html

Yarışmanın finali ise Cumartesi gecesi Rai-1 televizyonunda TSİ 18.00-20.45 arasında yayımlanacak.

Yarışmayı birincilikle sonuçlandıran şarkı ve yorumcusu “Altın Sikke” ödülünün sahibi olacak.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?