banner15

'Lizbon Stratejisi Tehlikede'

Financial Times gazetesi, AB'nin daha fazla büyümesini ve istihdam yaratmasını hedefleyen Lizbon stratejisinin başarısızlıkla sonuçlabileceği uyarısında bulundu. Guardian gazetesi, Avrupa'nın en büyük ülkesi Almanya'yı yaşlılar memleketi haline geleceğ

'Lizbon Stratejisi Tehlikede'

Dünyanın önde gelen ekonomi gazetelerinden Financial Times, önde gelen iki ekonomi uzmanı tarafından kaleme alınan bir rapora atıf yaparak, AB'nin büyüme stratejisinin başarısızlıkla sonuçlanabileceği uyarısında bulundu. Gazete haberi, "Raporu kaleme alan uzmanlar, dönem başkanı Avusturya'ya, üye ülkelerin siyasi irade ortaya koyamamaları nedeniyle Lizbon Stratejisi'nin tamamen çökebileceğini hatırlattı. 2000 yılında gündeme gelen ve geçen sene gözden geçirilen Lizbon Stratejisi, AB'nin daha fazla büyümesini ve istihdam yaratmasını hedefliyor. Avrupa'yı küresel anlamda öncü ekonomi haline getirmeyi amaçlayan bu strateji uyarınca üyelerin ekonomik reformlarını eşgüdümlü hale getirmesi gerekiyordu. Ancak uzmanlara göre özellikle büyük ülkeler, bu hedefe ulaşmak için hiçbir somut adım atmadı. Yine bu strateji uyarınca tüm üyelerin ekonomik reform taahhütlerini birliğe sunmaları gerekiyordu. Fakat sadece 11 üye bunu yaptı. Avrupalı liderler, komisyonun reformlar konusunda hangi ülkenin ne yaptığını ortaya koyacak bir sınıflandırmaya gitmesine de izin vermedi" satırlarıyla duyurdu.
 
Avrupa'nın en büyük ülkesi yaşlanıyor

Guardian gazetesinde bir haberde Almanya'daki doğum oranlarının İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en düşük seviyesine indiği belirtildi. Gazetenin yayımladığı doğum oranları listenin başında, binde 19.1'le Türkiye var. Gazete Almanya'daki doğum oranındaki büyük düşüşe dikkat çekerek, "Geçen yıl Almanya'da sadece 680 bin bebek doğdu. 40 yıl önce yılda ortalama bir milyon 360 bin bebek dünyaya geliyordu. Yeni rakamlar, doğum oranının binde 8.5'a düştüğünü gösteriyor. Alman uzmanlara göre, doğum oranlarının bu seviyede kalması, büyümeyi yavaşlatacak, ekonomiyi küçültecek ve Avrupa'nın en büyük ülkesi Almanya'yı yaşlılar memleketi haline getirecek. Bir Alman ekonomist, 'Doğum oranları 15-20 yıl sonra olacakları tayin eder. İnsan sermayesi zayıflayınca büyüme frenlenir' diyor" yorumuna yer verdi.
 
Doğu Avrupalılar çalışkanlıkları ile göz kamaştırıyor

Times gazetesi AB'ye 10 yeni ülkenin katıldığı 1 Mayıs 2004'ten sonra çalışmak için İngiltere'ye gelen Doğu Avrupalıların, çalışkanlıklarıyla İngiliz işçileri zor durumda bıraktıklarını belirterek, "2004'ten itibaren İngiltere'ye çalışmak için gelen Doğu Avrupalıların sayısı 345 bine ulaştı. Düşük vasıflı işgücü pazarında kalıplar değişti. İngilizlerin beğenmediği, yapmak istemedikleri işlere talip olan ve büyük bir sebatla çalışan Doğu Avrupalı işçiler, olmazsa birçok işyeri şimdiden kapısına kilit vurmak zorunda kalabilir" yazdı.
 
Fransa'da prostestolar sürüyor

Avrupa'daki diğer gazetelerde ise Fransa'da 26 yaşından küçük işçilerin işten çıkarılmasını kolaylaştıran yasal düzenlemeye karşı çıkan üniversite öğrencilerinin protestoları ağırlıkta. Le Monde, hükümetin bu düzenlemeden geri adım atmaktan başka çaresi kalmadığını öne belirterek, "Hükümet belki de zevahiri kurtarabilmek için Anayasa Konseyi'nin yasayı iptal etmesine bel bağlıyor olabilir" yorumuna yer verdi. Liberation yasadan geri adım atılmasının hükümetin imajına büyük darbe indireceğini belirtirken, Rumen Kotidianul gazetesi, "Aslında işsizlik nedeniyle banliyölerde bugün tanık olduğumuz türden şiddet olaylarının yaşanmasını önlemek için hazırlanan yasa, şimdi başbakanın siyasi geleceğini tehdit ediyor. Bu yasa, Chirac'ın 2007 seçimleri sonrası halefi olarak görmek istediği Başbakan Dominque de Villepin için seçilme şansını zayıflatabilecek ciddi bir sınav" ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48