banner39

Lokmacı Geçişi için güvenlik şartı

Rumlar, vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması durumunda, Lokmacı barikatını yıkmaya hazır olduklarını bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Lokmacı Geçişi için güvenlik şartı

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, "vatandaşların güvenli geçiş yapabilmesi için gerekli olan ön koşulların yerine getirilmesi durumunda, Ledra Caddesi barikatında (Lokmacı barikatı) bulunan duvarı 24 saat içerisinde yıkmaya hazır olduklarını" söyledi.

Rum basınına göre, Papadopulos, Baf'ta bir etkinlikte yaptığı açıklamada, "Lokmacı köprüsünün yıkılmasının geçişin açılması için bir adım olduğunu" ifade etti.

Rum tarafının, söz konusu geçişin açılması için ön koşullarını Aralık 2005'te yazılı olarak sunduğunu kaydeden Papadopulos, bu ön koşulları, "bölgedeki askerin çekilmesi, mayınların ve tehlikeli maddelerin temizlenmesi, her iki taraftaki tehlikeli binaların tamiri" olarak sıraladı. Rum hükümetinin ortaklarından sosyalist KS EDEK partisinin başkanı Yannakis Omiru da Lokmacı barikatı olarak bilinen Ledra Caddesi'nin (Uzun Yol) açılmasıyla ilgili gelişmelerin, iki ayrı devlet imajı yarattığını söyledi.

Omiru, "Türk askerinin çekilmemesi, mayınların temizlenmemesi ve eski binaların yıkılmaması halinde Rum tarafının söz konusu bölgedeki mevzinin taşınmasını kabul etmemesi" gerektiğini ifade etti.

Omiru, sınır kontrol noktası imajı veren, askere ait yapıların kaldırılması gerektiğini de savundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?