banner39

'Londra misket bombalarına yasağa destek verecek'

İngiltere'nin misket bombalarının kullanılmasının yasaklanması kararına destek vereceği öne sürüldü.

Arşiv 28.05.2008, 11:21 28.05.2008, 11:21
'Londra misket bombalarına yasağa destek verecek'

İngiliz gazetelerinden Guardian'ın özel haberinde, İngiltere'nin misket bombalarını imha etmeye hazır olduğunu aktarıyor.

Patlamamış misket bombaları, bombardımandan yıllar sonra bile siviller için büyük bir tehdit oluşturuyor. İrlanda'nın başkenti Dublin'de yaklaşık 100 ülkeden temsilcilerin katıldığı bir konferansta günlerdir, misket bombalarının yasaklanmasına ilişkin bir antlaşma taslağı üzerinde çalışılıyor.

Guardian, misket bombası üreten ya da kullanan Amerika, Rusya, Çin, İsrail ve Hindistan gibi ülkelerin katılmadığı konferansta bugün nihai metnin ortaya çıkmasının beklendiğini, İngiltere hükümetinin ordunun itirazına rağmen yasağa destek vereceğini belirtiyor:

"İngiltere anlaşmaya taraf olursa, son olarak 2003'te Irak'ın işgali ve iki yıl önce İsrail'in Lübnan'a saldırısı sırasında kullanılan misket bombalarını imha etmek zorunda kalacak. Anlaşmayı onaylamış ülkelerin Amerika Birleşik Devletleri gibi onaylamamış ülkelerle ortak operasyonlara katılıp katılamayacağı konusundaki tartışmalar sürüyor. Örneğin NATO içinde bunun önemli bir sorun olabileceği düşünülüyor. Bu yüzden Amerika'ya ortak operasyonlarda misket bombası kullanmaması için baskıların artabileceği belirtiliyor."


Kaynak: BBC


banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?