banner39

Londra, Tel Aviv'e istihbaratı kesecek

İngiltere ile İsrail arasında Dubai'deki Mossad suikasti sonrası başlayan gerilim artarken, bu kavganın 'sahte' olduğu iddia edildi

Arşiv 19.02.2010, 10:31 19.02.2010, 11:52
Londra, Tel Aviv'e istihbaratı kesecek

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail elçisini Dışişleri'ne çağıran Londra, Hamas suikastında kimlikleri çalınan vatandaşları için açıklama istedi. İngiliz basını ise, İsrail'e artık istihbarat aktarılmayacağını yazdı.

İngiltere ile İsrail'in arası önceki akşam gerginleşti. İsrail'in Londra büyükelçisi, Dışişleri'ne çağrılarak kendisinden 20 Ocak'ta Dubai'de Hamas lideri Mahmud Mabhuh'a yönelik suikast ile ilgili açıklama istendi. Başbakan Gordon Brown, 6 İngiliz vatandaşının isimlerinin, Dubai'de Hamas'ın önde gelen bir isminin öldürülmesi olayına karışanlar tarafından nasıl kullandığının hesabını sordu.

KIRMIZI BÜLTEN

İngiliz Dışişleri, İsrail gizli servisi Mossad'ın, Mabhuh'u lüks otelde boğazladığından şüpheleniyor. Siyasi partiler, "Soruşturma bitecek" diyen Başbakan'a destek verdi. Telegraph gazetesi ise, İsrail ile istihbarat alışverişinin kesileceğini ileri sürdü. Interpol, dün 11 şüpheli için kırmızı bülten yayımladı.

'Danışıklı dövüş' iddiası

Öte yandan, Dubai’de bir Hamas komutanını öldüren suikast timine İngiltere, İrlanda, Fransa, Almanya gibi Avrupa ülkelerinden İsrail’e göçmüş vatandaşların kimliklerini kullandıran İsrail gizli servisi Mossad’ın, adı geçen Avrupa ülkeleriyle danışıklı dövüş içinde olup olmadığı tartışılıyor. 

Almanya hariç, Britanya, İrlanda ve Fransa pasaportların sahte olduğunu savunurken, Tamim pasaportların hakikiliğinde ısrarlı.

Yayımladıkları zanlıların güvenlik kamera görüntüleri ve pasaport fotoğrafları dışında ellerinde daha pek çok kanıt bulunduğunu söyleyip “Gelecek günler şüpheye yer bırakmayacak sürprizler getirecek” vurgusu yapan Tamim, Dubai göçmen yetkililerinin sahte belgeleri ayırt etmeleri yönünde Avrupa güvenlik uzmanlarının sıkı eğitiminden geçirildiğini ve sahteciliğe rastlamadıkları için timi sınırdan geçirdiğini anlattı.

Hologram foto, biyometrik damga

Independent gazetesi Ortadoğu muhabiri Robert Fisk ise, İngiltere ile İsrail’in suikastta danışıklı dövüştüğünü, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Avrupa ile İsrail’in güvenlik işbirliğini yasadışılığa vardırdığı ve İsrail’in düşmanlarını öldürmek için Körfez’e Avrupa pasaportlu ajanlarını gönderdiğinden şüphelendiğini yazdı. Fisk, kendisine haber kaynaklığı yapan Abu Dabi’deki bir yetkilinin şu sözlerini aktardı:

“Britanya pasaportları sahte değil, gerçek. Hologram fotoğraflar üzerinde biyometrik damga var. Adlar gerçekten pasaportlara ait. Bir hologram ya da biyometrik damganın sahtesini yapabiliyorsan, bu, ne anlama gelir?”

Haber kaynağı, timin Avusturya’daki bir komuta odasından yönlendirildiğini, yani 18 zanlının birbirleriyle bağlantılarının ortaya çıkmasını önlemek için asla karşılıklı konuşmadığı, komuta odası aracılığıyla farklı hatlarla iletişim sağladıklarını anlattı.

Pasaportların ait oldukları İsrailliler bir sabah Mossad ajanı olarak uyanmanın şokunu yaşarken, kaynak aslında Mossad ajanlarının bu pasaportlarla uzun zamandır dolaştıklarını, birinin çalınan kimlikle geçen yıl Endonezya ve AB’ye gittiğini, Haziran 2006’da BAE’de hapiste olan bir İngiliz'in pasaportuyla ülkeye bir Amerikalının giriş yaptığını, 1997’de Ürdün’de Hamas lideri Halit Meşal’e suikast girişiminde kullanılan Kanada pasaportlarının da gerçek olduğunu anlattı.

Danışıklı dövüş lafını Arapların 1956’da İsrail’in Mısır’ı işgalinde İngiltere ile Fransa’nın işbirliği yapıp bunu yalanlamasından beri iyi bildiğini yazan Fisk de, eski sömürgeci Britanya’nın misafir bir Hamas yetkilisinin öldürülmesinde işbirliği yapmasının BAE için bardağı taşıran damla olduğunu ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?