banner15

Londra'da Afgan Konferansı

70'e yakın ülke ve uluslararası kuruluşun katkısıyla İngiltere'nin başkenti Londra'da bugün başlayan iki günlük bağış konferansında uluslararası toplum, Afganistan için seferber olacak. Konferansta, Afganistan’a 4 milyar dolarlık ek yardım paketi görüş

Londra'da Afgan Konferansı

70'e yakın ülke ve uluslararası kuruluşun katkısıyla Londra'da yapılacak iki günlük bağış konferansında uluslararası toplum, Afganistan için seferber olacak. Konferansın gündeminde, Afganistan'ın gelecek beş yıl boyunca uluslararası toplumla ilişkilerini düzenleyen bir anlaşma ile ülkenin ulusal kalkınma stratejisi bulunuyor. Toplantıda ayrıca, uyuşturucu üretimi ve ticaretinin önlenmesi ve Afganistan'ın kalkınması için kaynak yaratılması gibi konular ele alınacak. Taleban'ın devrilmesinden sonra ülkede parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı.

Yeni bir anayasası olan Afganistan'da geçen yılın sonunda yeni parlamento göreve başladı. Bu konferans, Afganistan için yeniden uluslararası toplumun yeniden ilgi odağı olabilmesi açısından önemli bir fırsat. Konferansta uluslararası destekle ülkenin yeniden inşasına yönelik beş yıllık bir plan görüşülecek. Başka bir ifadeyle ülkenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına yön verecek bir yol haritası belirlenecek.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, siyasi alanda önemli mesafe katedilmesine rağmen, ülkenin bir süre daha dış yardıma ihtiyaç duyacağını vurguladı. Karzai, ülkenin yeniden inşası için Londra konferansında ek yardım çağrısında bulunacağının işaretlerini verdi. Ama parayla iş bitmiyor.

Konferansın ana konularından biri de bu yardımların etkin bir şekilde kullanımı olacak. Afgan Hükümeti gelen yardımların koordinasyonunda daha fazla söz sahibi olmak istiyor. Halen, Afganistan'a yardımların dörtte üçü uluslararası kuruluşlar ve yardım grupları aracılığıyla yapılıyor. Konferansta ele alınacak bir başka konu da güvenlik.. Cumhurbaşkanı Karzai, yabancı birliklere beş, on yıl daha ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün temsil edeceği konferansa Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ve Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da katılacak.

Yaşam koşulları güçleşiyor

Afganistan’ın başkenti Kabil’de, son yıllarda gözlenen hızlı değişim kendini bitmeyen inşaatlar, dolu cadde ve dükkanlar ayrıca yoğun trafikle belli ediyor. Ancak kalkınma sürecindeki hareketlilik fiyatlara da yansımış durumda. Kabil’de yaşayan 52 yaşındaki Abdül Cabbar da zorlu yaşam koşullarından ve bu durumu daha da güçleştiren pahalılıktan şikayetçi.

Cabbar, “Yaşam çok zor. Isınmak için odun ve kömür alamıyoruz, kiralar da el yakıyor. Yakında burada yaşayamaz hale geleceğiz. Uluslararası yardımlar, zenginleri daha zengin yaptı. Ancak ihtiyaç sahiplerinin bundan bir kazancı olmadı” diye konuşuyor.

Umutsuzluk ve çaresizlik

Bir çok Afganlı, şimdiye dek sağlanan uluslararası yardımların etkisini hissetmiyor. Bu da yerini umutsuzluğa ve çaresizliğe bırakmış durumda. Şikayetçi olunan başlıca konuların arasında da elektrik dağıtımı geliyor. Günde ancak birkaç saat elektrik verilebilen Kabil’de, bu durumdan ancak tesisatı olan az sayıdaki şanslı insan faydalanabiliyor. Afganistan Maliye Bakanı Emin Ferhang:

“Afganistan’da şu an halkın ancak yüzde altısına elektrik verilebiliyor. Bu inanılamayacak kadar az bir oran. Özellikle yaşam koşullarının iyileştirilmesi için ve diğer yatırımlar içinde temel oluşturan enerji ve su dağıtımında ayrıca tarımda çok gerideyiz. Bu konulara daha çok önem verilmeli. “

Londra’daki kararla, Afgan yönetiminden kalkınma sürecinde izlenecek politikaların  belirlenerek, önceliklerin saptanması ayrıca ülkede bu yönde belirli aşamaların da kaydedilmesi isteniyor. Uluslararası toplum buna örnek olarak da Afganistan’da beş yıl içerisinde halkın en az dörtte birinin elektriğe kavuşmasını ayrıca yüzde doksanın da sağlık ihtiyaçlarını giderebilecek hale gelebilmesini talep ediyor.

Kaynak ihtiyacı

Londra’daki ek destek kararıyla hem uluslararası toplum hem de Afganistan yönetimi, ülkedeki açıkların kapatılmasını amaçlıyor. Bu durumda  Afganlı yöneticilerin ve uluslararası organizasyonların daha şeffaf olması ve denetlenmesi isteniyor. Çünkü şimdiye kadar sağlanan uluslararası yardımın nerelere kullanıldığı sorusu gündemi meşgul ediyor. Bu konuda ülkesindeki uluslararası organizasyonların yapısını ve düzensiz ve kontrolsüz işleyişini eleştiren devlet başkanı Hamit Karzai de, yolsuzlukla mücadele ve kalkınma çabaları için kaynak ihtiyacında olduklarını belirtiyor. Ancak sağlanan yardımlarla varılmak istenen ortak hedef, Afganistan’ın hile, dolandırıcılık, yolsuzluk ve içinde bulunduğu fakirlikten kurtularak önceliklerinin farkında ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir ülke olması.

 

Kaynak: BBC ve DW

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48