banner15

Londra'da Darfur Toplantısı

Londra'da, Darfur'da yaşanan krizle ilgili bir toplantı düzenlendi. Yoğun olarak İngiliz gazetecilerin katıldığı toplantı 2 saat sürdü.

Londra'da Darfur Toplantısı

Londra'da, uluslararası medya temsilcileri Darfur'da yaşanan krizle ilgili bir toplantı düzenlendi. Yoğun olarak İngiliz gazetecilerin katıldığı toplantı 2 saat sürdü.

Emekli Amerikan Büyükelçisi ve Darfur'u Kurtarma Koalisyonu Uluslararası Koordinatörü Lawrence G. Rossin'in de konuşmacı olarak bulunduğu toplantıda, İngiliz medyasından uzun yıllar BBC'de Afrika Editörü olarak çalışan Martin Plaut, Independent Gazetesi'nin eski Afrika muhabiri Meera Selva, Reuters Haber Ajansı'nın internet editörü Ruth Gidley de yer aldı.

Darfur'da yaşanan krize, krizin nedenlerine, göç eden Sudan halkına ve dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olarak görülen Darfur'da çalışan gazetecilerin yaşadığı sorunlara değinilen toplantıda, Lawrence Rossin, Darfur'u koruma projesi kapsamında yapılması gerekenlere değindi.

Darfur krizinin dünyanın en önemli olayı olduğunu söyleyen Rossin, çatışmalar nedeni ile 2 buçuk milyon kişinin evlerini terkettiğini, 400 bin Darfur vatandaşının öldüğünü, birçok köyün yerle bir olduğunu, bayanlara tecavüz edildiğini, erkeklerin öldürüldüğünü, su ve yiyecek depolarının hedef alınarak yok edildiğini belirtti.

2 yıl Afrika'da Independent Gazetesi muhabiri olarak çalışan Meera Selva ise; Sudan'a gittiğinde bir gazeteci olarak yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

Sudan'a giderken çok büyük risklerin olduğuna dikkat çeken Meera, insanların evlerini geçindirmek zorunda olduklarını, yaşamın orada büyük bir zorluk olduğunu, Darfur halkının, sonunda evlerine dönmek zorunda olduklarını, Sudan hükümetinin de evine dönecek olanlara uygun koşullar ve umut sağlaması gerektiğini söyledi.

Kendisi Güney Afrika doğumlu olan ve BBC'nin Afrika editörlüğünü yapan Martin Plaut ise Sudan Hükümeti'nin çok basit bir sorunu olduğunu belirtti.

Sudan'ın çok büyük bir ülke olduğunu ve çok zayıf bir orduya sahip olduğunu, bu nedenle de kendisini korumaya yetmediğini ifade etti.

"Amerika, Kızıl Deniz etrafında değerli şeylere zaten sahipken, neden Darfur gibi tehlikeli bir bölge ile ilgileniyor?" diyen Plaut, Darfur'da yaşanan kriz konusunda aklına takılan çok fazla soru olduğunu da ifade etti.
(HU-KK-KK-D)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35