banner39

Londra'da İslamofobi karşıtı miting

İngiltere'de birçok kuruluş yükselen 'İslamofobi' ile mücadele için bir miting düzenledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Londra'da İslamofobi karşıtı miting

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

Irkçılık karşıtı birçok kuruluş bugün Londra’da bir miting düzenledi. Mitingin amacı Müslümanların “şer” olarak görülmesi ve damgalanmalarını kınamak, ayrıca dinlerin özgürlüğü için bir çağrıda bulunmaktı.

 

Mitingi düzenleyenlerden biri olan Müslüman İngiliz Teşebbüsü adlı örgüt, hedeflerinin yükselen “İslamofobi” ile mücadele etmek olduğunu ve kültür, din özgürlüğünü korumak için ulusal bir kampanya başlattıklarını açıkladı. Ayrıca İngiltere’de, bir takım politikacı, medya kuruluşu ve faşist parti BNP’nin kışkırtmasıyla büyüyen sitemli bir kampanya olduğunu, Müslümanlara karşı nefret tohumlarının ekildiğini vurguladı.

 

The Independet gazetesi 14 Ekim tarihli bir haberinde, İngiltere’deki Müslümanlara yönelik fiziksel ve sözlü saldırıların, eski Dışişleri Bakanı Jack Straw’un kadınların yüzlerindeki peçeyi kaldırmaları yönündeki talebinin ardından çoğaldığını yazmıştı.

 

Kuzey İngiltere’de görev yapan Müslüman bir öğretmen, görev sırasında peçesini çıkarmayı reddettiği için, şu an görevi askıya alınmış durumda.

 

 

Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone, İngiltere’de Müslüman topluluğun insafsızca karalandığını adeta “şeytan” damgasının vurulduğunu ileri sürdü. Son haftalarda, 19.yüzyılın sonlarındaki Yahudiler nasıl “şeytan” gibi muamele görmüşse, Müslümanların da bu kıyasa tabi tutulmakta olduğunu söyledi.  

 

Mitingte konuşma yapan bazı isimler şöyle: Londra  Belediye Başkanı Ken Livingstone, Muhammad Abdul Bari, Britanya Müslüman Konseyi Genel Sekreteri tanınmış Müslüman düşünür Tarık Ramazan.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?